Spojené státy americké uvalily na dovoz ocelových trubek z Číny antidumpingová cla ve výši až do 99 procent. Americké ministerstvo obchodu obvinilo Čínu, že prodávala ropné trubky za ceny, které byly mnohem nižší než běžné tržní ceny. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Oznámení je jedno z posledních v řadě obchodních sporů mezi USA a Čínou, která se snaží předcházet "zneužití ochranářských opatření". Daná cla přichází 10 dní před první oficiální návštěvou Baracka Obamy v Číně, tedy od té doby, co převzal prezidentskou kancelář.

Čínu navštíví ve dnech 15. až 18. prosince.

Předběžná výše až 30,69 procenta

Původním plánem Spojených států bylo uvalit clo na dovoz ocelových trubek jen do výše 30,69 procenta. Clo na čínské ocelové trubky je v posledních letech jedním z největších případů, které Američané v obchodní rovině řeší. Podle agentury Reuters krok USA odráží obavy, které má tamní zpracovatelský sektor. Lidé v tomto odvětví jsou přesvědčeni, že Čína využívá státních subvencí, a připravuje tak Američany o pracovní místa.

Tento případ, stejně jako řada dalších, o nichž se bude rozhodovat, by mohl vést k tomu, že se Čína bude stále více obracet se stížnostmi na Světovou obchodní organizaci (WTO). Pro Peking je WTO užitečným nástrojem k tomu, jak zajistit, aby zůstaly otevřené trhy, kam směřuje čínský vývoz. Ten je jednou z hnacích sil, díky nimž čínská ekonomika tolik roste.

Clo na dovoz pneumatik

Spojené státy uvalily v září také clo na dovoz pneumatik z Číny. Po první rok bude sazba 35 procent navíc k nynějším čtyřem procentům, uvedl Bílý dům. Opatření si vynutili američtí výrobci v reakci na prudký nárůst dovozu čínské produkce.

Bílý dům uvedl, že opatření má odstranit deformaci, kterou americkému trhu s pneumatikami způsobil levný čínský dovoz. Čínská vláda se proti opatření ostře ohradila.

Mimořádné clo platí od 26. září. Druhým rokem bude sazba 30 procent a ve třetím roce 25 procent, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru