Přes náznaky, že oživování hospodářského růstu ve světě sílí, nemají miliony lidí propuštěných za nejhorší hospodářské recese za 70 let dobré vyhlídky; nezaměstnanost v největších světových ekonomikách roste.

Třeba ve Spojených státech amerických míra nezaměstnanosti překročila v říjnu poprvé od roku 1983 na 10,2 procenta. Zaměstnavatelé v USA v říjnu zrušili 190 000 pracovních míst, zatímco analytici očekávali zánik 175 000 míst.

Údaje o nezaměstnanosti se obyčejně zpožďují za dalšími indikátory, které ukazují na ozdravování ekonomiky, protože se podniky v počátečních stadiích hospodářského oživení nemají k tomu, aby nabíraly nové lidi.

Hospodářský růst zaznamenaný v poslední době ve Spojených státech, Francii, Německu a dalších ekonomikách se víceméně opírá o dočasné faktory. Podniky například doplňují zásoby a svou roli sehrály i miliardy vydané vládami na hospodářské stimuly.

EU 2010: Míra nezaměstnanosti 10,7 procenta

Evropská unie tento týden předpověděla, že se míra nezaměstnanosti v eurozóně zvýší v příštím roce na 10,7 procenta z 9,5 procenta za letošní rok. V samotném září přitom vzrostla na desetileté maximum 9,7 procenta. Ve třiceti státech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se rozpětí podle zářijových čísel pohybuje od 3,5 procenta z Nizozemska po španělských 18,3 procenta.

Také v rozvíjejícím se světě si hospodářská krize vyžádala své. Trh práce v Brazílii se podle posledních údajů zřejmě stabilizuje, ale v Mexiku nezaměstnanost roste, přestože je nejvyšší za 13 let. V září byla její míra 6,4 procenta.

V Německu klesla nezaměstnanost v říjnu druhý měsíc za sebou, podle tamního ministerstva práce se ale nedá říci, že se celková situace po finanční krizi obrátila k lepšímu. Ve Francii se růst nezaměstnanosti zmírnil díky vládním pobídkám a v Británii se další nárůst počtu nezaměstnaných ještě očekává.

Čína: Nezaměstnanost beze změny

V Japonsku se míra nezaměstnanosti snížila v září druhý měsíc za sebou, protože roste důvěra firem v dopady hospodářských stimulů ve světě. Ceny ale v Japonsku stále klesají, protože je na domácím trhu slabá poptávka. Nezaměstnanost byla v září na sezonně přepočtených 5,3 procenta po 5,5 procenta za předchozí měsíc a rekordních 5,7 procenta z července.

V Číně byla oficiální nezaměstnanost v městských oblastech na 4,3 procenta za tři měsíce do 30. září. Proti předchozím třem měsícům se tak statisticky nezměnila. Situace ale může být jiná, protože vládní systém ignoruje miliony migrujících dělníků i zaměstnance, které státní podniky poslaly na dovolenou, napsala AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru