Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve svém nadcházejícím výhledu upozorní, že nabídka zemního plynu se zvyšuje rychleji než poptávka po této surovině. Napsal to ve čtvrtek britský ekonomický list Financial Times (FT), který se dostal k materiálům agentury. IEA má pozorně sledovanou výroční zprávu s názvem World Energy Outlook 2009 zveřejnit příští úterý.

"Globální trhy zemního plynu se změnily z trhu prodávajících, kde má rozhodující vliv napjatý vztah mezi nabídkou a poptávkou, na trh kupujících, kdy klesá poptávka a zároveň se objevují nové dodávky," uvádí podle listu agentura v návrhu textu, který je připraven ke zveřejnění.

IEA zároveň plní roli poradce pro skupinu průmyslových zemí, mezi nimiž je i Česká republika. Agentura prý očekává, že nevyužité kapacity terminálů pro zkapalněný zemní plyn (LNG) spolu s nevyužitými kapacitami plynovodů se do roku 2015 zvýší minimálně na 250 miliard metrů krychlových. To by bylo více než čtyřikrát tolik, než jaký byl objem volných kapacit v roce 2007.

"Předpokládaný globální vývoj poptávky ukazuje na citelný nárůst nevyužitých kapacit meziregionálních plynovodů a LNG terminálů po celém světě. Tento hrozící nadbytek by mohl mít dalekosáhlé dopady na ceny plynu," uvede podle FT příští týden IEA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru