Japonská automobilka Toyota Motor se po třech čtvrtletích ztrát vrátila k zisku. Firmě pomohly vládní pobídky k prodeji aut. Čistý zisk ve druhém fiskálním čtvrtletí, tedy za červenec až září, činil 21,8 miliardy jenů (4,2 miliardy korun). Meziročně však zisk klesl o 84 procent.

Společnost současně snížila odhad ztráty na celý fiskální rok. K lepším výsledkům jí mají pomoci nižší náklady a lepší prodej. Toyota je největším výrobcem aut na světě.

Provozní zisk se snížil na 58 miliard jenů z loňských 169,5 miliardy jenů. Překonal však odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali ztrátu 63 miliard jenů.

Výhled celoroční ztráty

Za celý fiskální rok Toyota nyní očekává provozní ztrátu 350 miliard jenů místo původních 750 miliard. Výhled čisté ztráty snížila firma na 200 miliard z předchozích 450 miliard JPY.

Zpráva Toyoty je dalším potvrzením toho, že japonské automobilky se začínají vzpamatovávat z krize, která postihla celý automobilový sektor. Již dříve příznivé výsledky oznámily Honda a Nissan, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru