Ministr dopravy Gustáv Slamečka už má jasno, jak budou vypadat sazby mýtného příští rok. V pátek od 15:00 do 21:00 se místo celoročního plánovaného zákazu jízd kamionů zvýší tarif až o polovinu, v jiné dny a hodiny naopak mýtné mírně klesne. Podle mluvčího ministerstva dopravy (MD) Karla Hanzelky se Slamečka na změně tarifů dohodl s dopravci.

"Propočty ukazují, že by změny měly být pro dopravce z hlediska nákladů neutrální. Někdo zaplatí víc, někdo méně, ale nejde o velké peníze. Je to rozhodně lepší než úplný zákaz jízdy, ten by byl pro dopravce likvidační," potvrdil dohodu s ministerstvem mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Ministerstvem navrhovanou změnu musí odsouhlasit vláda. Hanzelka na dotaz iHNed.cz uvedl, že není přesně zatím určeno, kdy to bude, ale určitě to bude záležitost listopadu.

Mýtné sazby se liší podle počtu náprav a emisních norem, které vozidla splňují. Jízda v pátek odpoledne nově vyjde draho především kamiony se čtyřmi a více nápravami a nízkou emisní normou. Ty nyní platí za kilometr nejvyšší sazbu 5,4 koruny, nově by to mělo být ještě o 2,7 koruny více. Například za cestu z Prahy do Brna zaplatí v pátek o 540 korun více.

Naopak v ostatní dny a hodiny se mýtné mírně sníží v rozmezí od 1,7 procenta do 1,9 procenta. Dvěstěkilometrová cesta Praha - Brno potom vyjde zmíněný kamion o 20 korun levněji než dnes.

"Jde především o regulaci provozu, co se týče vozů nad 12 tun, příjmy státu z mýtného se zásadně nezmění," uvedl Hanzelka. To byla jedna z podmínek dopravců.

Sazby mýtného na českých dálnicích v pátek od 15:00 do 21:00
Sazby mýtného na českých dálnicích mimo pátek od 15:00 do 21:00
emisní norma dvě nápravy tři nápravy čtyři a více náprav emisní norma dvě nápravy tři nápravy čtyři a více náprav
do EURO 2 včetně
 (nyní)
2,30 Kč/km 3,70 Kč/km 5,40 Kč/km do EURO 2 včetně (nyní) 2,30 Kč/km 3,70 Kč/km 5,40 Kč/km
do EURO 2 včetně
 (od února)
2,87 Kč/km 5,55 Kč/km 8,10 Kč/km do EURO 2 včetně (od února) 2,87 Kč/km 5,55 Kč/km 8,10 Kč/km
Zvýšení + 0,57 Kč/km + 1,85 Kč/km + 2,70 Kč/km Zvýšení + 0,57 Kč/km + 1,85 Kč/km + 2,70 Kč/km
od EURO 3 včetně
 (nyní)
1,70 Kč/km 2,90 Kč/km 4,20 Kč/km od EURO 3 včetně (nyní) 1,70 Kč/km 2,90 Kč/km 4,20 Kč/km
od EURO 3 včetně
 (od února)
2,12 Kč/km 4,35 Kč/km 6,30 Kč/km od EURO 3 včetně (od února) 2,12 Kč/km 4,35 Kč/km 6,30 Kč/km
Zvýšení + 0,42 Kč/km + 1,45 Kč/km + 2,10 Kč/km Zvýšení + 0,42 Kč/km + 1,45 Kč/km + 2,10 Kč/km

Změny mýtných sazeb by měly vstoupit v platnost se začátkem února, kdy vyprší platnost dálničních známek pro malé nákladní vozy o hmotnosti 3,5 tuny až 12 tun. Ty se příští rok připojí ke kamionům nad 12 tun a budou nově platit mýtné, platnost jejich letošních známek však MD zkracovat nechce.

Hanzelka ve středu potvrdil dřívější informace, že pro obě skupiny náklaďáků budou platit stejné sazby. Malé vozy však budou platit celkově méně, neboť mají méně náprav.

Bez kamionů v pátek jen o prázdninách

Změny tarifů mýtného by tak mohly dát zapomenout původně chystanému celoročnímu zákazu jízd kamionů v pátek. Zákaz již prošel ve sněmovně do druhého čtení, v případě zavedení vyšších mýtných sazeb je vláda ochotna jej z parlamentu stáhnout.

Slamečka už počítá, jak zdražit dálnice kamionům v pátek - čtěte ZDE

Nové ceny by měly dopravce přimět k lepšímu rozložení jízd v závislosti na hustotě provozu a právě výši mýtného. Ministr chce pomocí mýtného omezit výskyt pátečních kolapsů na hlavních dopravních tepnách, kterým částečně v létě brání prázdninový páteční zákaz kamionů. Na prázdninovém zákazu jízd kamionů koncem týdne a celoročním zákazu jízd v neděli se nic měnit nebude, oznámil Slamečka již dříve.

Na mýtném se loni vybralo přes šest miliard korun, letos to kvůli krizi bude podle odhadů MD o miliardu méně.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru