Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz bude platit za dodávky plynu z Ruska včas. Uvedl to dnes ukrajinský ministr paliv a energetiky Jurij Prodan. Problémy s platbami začátkem roku narušily tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Ruský premiér Vladimir Putin minulý týden upozornil, že Ukrajina možná nebude schopna plnit závazky vůči ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom. Naznačil tak, že by Rusko v takovém případě mohlo opět přistoupit k přerušení dodávek. Naftogaz zatím v letošním roce platí za pomoci vlády účty za ruský plyn včas. Vzhledem k ekonomickým problémům Ukrajiny však rostou pochybnosti, zda tomu tak bude i nadále.

"Samozřejmě budeme platit včas. Naftogaz nyní dává dohromady zdroje, aby zaplatil za plyn do termínů uvedených ve smlouvě," řekl Prodan. Dodal, že říjnový účet za plyn, jenž musí být vyrovnán do 7. listopadu, činí 460 milionů dolarů (přes osm miliard Kč).

Putin tento týden vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině na zaplacení ruského plynu půjčila peníze. Unie by podle Putina měla Ukrajině půjčit alespoň miliardu dolarů, pokud se chce vyhnout opakování problémů kolem tranzitu plynu z Ruska na západ Evropy.

Evropa dováží z Ruska asi 20 procent objemu zemního plynu, který spotřebovává. Drtivá většina tohoto objemu se na území EU dostává přes Ukrajinu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru