Rusko by mohlo dovolit francouzské automobilce Renault získat kontrolu nad největším ruským výrobcem automobilů AvtoVAZ. Agentuře Reuters to ve středu řekl zdroj z ruské vlády. AvtoVAZ, ve kterém nyní Renault vlastní čtvrtinový podíl, se dostal na pokraj bankrotu kvůli prudkému poklesu domácí poptávky po automobilech v důsledku světové hospodářské a finanční krize.

"Vláda bude hledat strategického investora, kterým bude pravděpodobně Renault," uvedl zdroj. Dodal, že Renault je připraven ke zvýšení podílu v AvtoVAZu a zajímá se o možnost získání kontroly nad podnikem.

Automobilka AvtoVAZ minulý měsíc uvedla, že by mohla vyhlásit bankrot, pokud se jí nepodaří uzavřít s bankami dohodu o restrukturalizaci dluhu. Zdůraznila však, že tento krok by neznamenal zastavení výroby.

AvtoVAZ: ztráta se zdesetinásobila

Ztráta AvtoVAZu se v prvním pololetí zdesetinásobila na 19,4 miliardy rublů (12 miliard korun) z 1,9 miliardy rublů před rokem. Firma se v září rozhodla, že kvůli slabé poptávce propustí 27 600 zaměstnanců, což představuje 27 procent její celkové pracovní síly.

Poptávka po automobilech v Rusku v letošním roce klesla o více než polovinu. Rozsáhlá propouštění a snižování mezd v důsledku hospodářské a finanční krize nutí řadu Rusů omezovat výdaje. Prodej aut tlačí dolů rovněž neochota bank poskytovat úvěry. Rusko chce proto zavést vlastní systém šrotovného.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru