Zlevnění elektřiny pro domácnosti nebude tak velké, jak se zatím čekalo. Ceny proudu pro konečné odběratele z řad domácností zřejmě od ledna klesnou maximálně o dvě až tři procenta. Bude to tak zřejmě méně než očekávají analytici, kteří již dříve avizovali očekávaný pokles celkové ceny bude "jen" o 5 až 10 procent.

O kolik se přesně změní ceny proud, zveřejní ERÚ na konci listopadu. "Mohu potvrdit, že ceny poklesnou v řádu procent," říká šéf úřadu Josef Fiřt. Cenu elektřiny pro příští rok ovlivní podle Fiřta především očekávaný pokles spotřeby elektřiny, který bude mít negativní vliv na všechny ceny.

Zhruba 15procentní propad velkoobchodních cen samotné elektřiny totiž do určité míry "vynuluje" nárůst plateb za regulované položky, tedy za přenos a distribuci elektřiny.

A také hlavně vyšší příspěvek na "zelenou" energii, která je vždy součástí plateb domácností i firem za proud. Energetický regulační úřad odhaduje, že tento příspěvek stoupne v příštím roce na trojnásobek a bude tvořit už pět procent celkových plateb. Ten by měl podle Fiřta stoupnout příští rok na 168 korun za MWh z letošních 52 korun.

Voda a teplo zdraží, cena plynu bude stagnovat

Nejvíce si od Nového roku připlatí zákazníci tepláren a lidé, kteří topí hnědým uhlím. Vyplývá to z ankety HN mezi analytiky a mezi distributory těchto komodit. Zatímco elektřinou topí jen necelá desetina domácností, dálkové teplo a uhlí využívá více než polovina lidí. Asi 40 procent využívá plyn, který by měl v prvním čtvrtletí "zůstat na svém" a pak spíše růst.

Cena zemního plynu pro domácnosti by od ledna měla zůstat na podobné úrovni jako nyní. "Nečekáme zásadní výkyvy v cenách v prvním čtvrtletí 2010," říká David Konvalina, šéf marketingu v největším tuzemském dodavateli plynu RWE Transgas, kde zároveň dohlíží na prodej malým zákazníkům.

Jak se platby změní, ohlásí RWE i další velcí prodejci plynu na konci listopadu. Bude to záviset hlavně na vývoji cen ropy na světových trzích a na směnném kurzu koruny vůči dolaru, za který firmy plyn nakupují. "Nyní jsou ceny plynu velmi nízko, v průběhu roku by mohly začít růst," říká Jan Procházka, analytik Cyrrus.

Výrazně by měly stoupnout i ceny vody. Města o nich nyní vyjednávají s distributory. "Očekáváme, že provozní náklady stoupnou do pěti procent, otázkou však je, jak se do cen promítnou dlouhodobé investice například do výstavby a rekonstrukce čističek," vysvětluje Miloslava Melounová ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací. Tyto investice by mohly cenu vody v některých regionech zvýšit až o 15 procent.