Adepti na snížení DPH

Pro koho mohla platit nižší DPH:

Kadeřníci a holiči, Opravny obuvi a koženého zboží, jízdních kol, oděvů a bytového textilu, Restaurace

Koho se ani případná změna netýkala:

Opravny invalidních vozíků, Hotely, ubytovny, Dopravci provozující pravidelnou hromadnou dopravu cestujících, dopravu visutými lanovkami a lyžařskými vleky, Firmy specializované na mytí oken nebo úklid v domácnostech , Poskytovatelé zdravotní, sociální péče, Chůvy a osobní asistenti, Firmy podnikající v oboru čištění odpadních vod, Sběrny komunálního odpadu, Pořadatelé kulturních a sportovních akcí, Samostatní umělci, Firmy podnikající v pohřebnictví, Specialisté na úpravu a rozvod vody

Sněmovna ve středu neschválila vládní návrh, aby opraváři jízdních kol, oděvů, kadeřníci i poskytovatelé stravovacích služeb mohli od příštího roku nabízet své služby v nižší sazbě daně z přidané hodnoty. Pro zákon hlasovalo jen 50 poslanců, zapotřebí jich bylo 75.

Do nižší sazby by se mohly přesunout i některé stavební práce - drobné stavební opravy bytů a domů, čištění oken nebo domácí péče. Zmínění podnikatelé mohli zákazníkovi ke svým službám namísto 19 procent přičítat jenom devět procent.

S návrhem přišla do sněmovny ještě bývalá vláda Mirka Topolánka jako s jedním ze svých protikrizových opatření, které by ale mělo mít trvalou platnost.

Ochuzení státního rozpočtu

Podle záměru vlády přesun vybraných služeb do nižší sazby by státní rozpočet ochudil o 7,3 až 7,7 miliardy korun. Přičemž na restaurační stravování by připadl největší kus, a to 6,4 miliardy. Kadeřníci by podle odhadů ukrojili další 0,4 až 0,8 miliardy a půl miliardy připadne na opravy kol, oděvů, obuvi a koženého zboží.

Základní sazba daně z přidané hodnoty činí v tuzemsku 19 procent, snížená devět procent. Sociální demokracie se ji pokusila již několikrát snížit na šest procent, zatím s tímto návrhem neuspěla.

Přesun do nižší sazby daně z přidané hodnoty chtějí i cestovní kanceláře a agentury. A s nápadem na snížení či úplné zrušení DPH přišli během jara i stavbaři. Podle nich by to nastartovalo "zamrzlý trh s byty". DPH již nyní činí ve většině případů u bytů devět procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru