Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 7,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku došlo k nárůstu o 3,1 procentního bodu. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

Odlišná metodika zjišťování se promítla do diference mezi výší obecné míry nezaměstnanosti (ILO) a míry registrované nezaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Tendence vývoje obou měr byly podobné, míra registrované nezaměstnanosti MPSV dosáhla ve 3. čtvrtletí hodnoty 8,4 procenta. I zde byl ale stejný meziroční nárůst jako u ČSÚ - tedy o 3,1 procentního bodu více než loni.

Průměrný počet nezaměstnaných osob podle metodiky ILO, očištěný od sezónních vlivů, se proti 2. čtvrtletí zvýšil o 44.300, což je více o 0,8 procentního bodu. "Tempo růstu nezaměstnanosti zůstalo i ve třetím čtvrtletí relativně vysoké. Rok 2009 se nadále vyznačuje prudkým vzestupem úrovně nezaměstnanosti v České republice," uvedl ČSÚ.

Počet nezaměstnaných osob dosáhl 387.000, z toho bylo 195.400 žen. V porovnání se 3. čtvrtletím loňského roku se celkový počet nezaměstnaných zvýšil o 163.100 osob. V relativním vyjádření se jedná o nárůst o 72,9 procenta. meziroční růst se projevil jak u žen (o 68.500), tak především u můžu (o 94.600).

Podle ČSÚ mají nízkou míru nezaměstnanosti trvale vysokoškoláci (2,9 procenta) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (5,2 procent). Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (25,5 %) a mírně nadprůměrná je v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity vč. vyučených (8,0 %).

"Nová čísla o zaměstnanosti ukazují, že firmy se snaží skutečně snižovat náklady, jak se dá. Na rozdíl od všech ostatních demografických skupin totiž roste zaměstnanost u žen mezi 55 a 64 lety. V České republice to bylo ve druhém čtvrtletí o 0,4 procentního bodu, a v celé Evropské unii dokonce 1,3 procenta. Takový růst se nedá vysvětlit pouze tím, že by lidé v předdůchodovém věku odcházeli do předčasného důchodu, protože podobnou tendenci nevidíme u mužů. Zřejmě tak některé firmy přistoupily na strategii propouštění zaměstnanců s vyššími platy a jejich nahrazování ženami v předdůchodovém věku, které mají ze všech skupin nejnižší průměrné mzdy," uvedl ekonomický analytik ODS David Havlíček.