Zjednodušení daňových systémů by mělo následovat poté, co ty stávající spoluzavinily finanční krizi. Vlády totiž vytvářely podmínky spíše pro jednoduché půjčování peněz než pro jejich střádání. Uvádí to globální asociace účetních (ACCA) ve svém diskusním materiálu "Konkurence nebo koordinace: Redefinice daní v globálním prostředí".

Daně by měly přitom zůstat v národní pravomoci. "To však nevylučuje mezinárodní spolupráci při tvorbě daňových systémů. Právě takzvaná rovná daň v mnoha postkomunistických zemích by se mohla stát katalyzátorem změn v mezinárodním měřítku, které povedou k více transparentnosti v daňových systémech," uvedla ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová.

Asociace vedle změny daňových pravidel doporučuje, aby daňové ráje zpřístupnily informace o občanech cizích států, kteří jsou v nich zdaňováni. Podle účetních by měla být rovněž respektována národní suverenita v daňové problematice a EU i ostatní vedoucí ekonomiky by měly nadále snižovat bariéry volného obchodu a upustit od nátlaku na státy s rovnou daní, aby zvýšily daňové zatížení ve jménu harmonizace.

Podnikatelé potřebují hlavně jistotu

Vlády by měly také podle ACCA řešit hlavní daňové problémy svých zemí, a ne nadále trvat na výšce daňových sazeb a lákat investory na daňové výjimky a prázdniny. "Daňový systém by měl být co nejjednodušší a nejhomogennější, aby poskytoval podnikatelům jistotu, kterou potřebují," uvádí materiál.

 

 

ACCA je globální organizace sdružující profesní účetní. Nabízí kvalifikace lidem z celého světa, kteří hledají uplatnění v účetnictví, financích a managementu. ACCA působí ve více než 170 zemích a prostřednictvím sítě 80 kanceláří poskytuje celosvětově služby a podporu 131 500 členům a 362 000 studentům v jejich kariéře a celoživotním vzdělávání.