Americká finanční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme za zhruba 34 miliard dolarů (asi 610 miliard korun) železniční společnost Burlington Northern Santa Fe (BNFS). Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Jde o největší akvizici, jakou kdy Buffett provedl a o jeden z největších kontraktů svého druhu vůbec.

"Vsadil jsem vše na ekonomickou budoucnost Spojených států," uvedl Buffet v prohlášení a dodal, že železnice jsou klíčem americké ekonomiky a budou velmi ziskové, jakmile začne zotavení po recesi. "Miluji takové sázky," konstatoval.

Obchod by měl být uzavřen v prvním čtvrtletí příštího roku. "Pro trh to může být znamením důvěry (v ekonomiku)," řekl stratég Peter Boockvar. Zároveň dodal, že Buffet udělal logický krok, když koupil zbytek železniční společnosti.

Další obchody nyní nehrozí

Berkshire Hathaway zaplatí 100 dolarů za akcii a v konečné fázi odkoupí zbývajících 77,4 procenta společnosti BNFS, které doposud nevlastnil. Poslední závěrečná cena na burze prémie byla ještě 31,5 procenta. V pondělí totiž jedna akcie Burlingtonu stála na burze v New Yorku mírně přes 76 dolarů.

Buffett má akcie Burlingtonu v portfoliu už dlouho a dohromady už vlastní 22,6 procenta akcií firmy. Vzhledem k ceně, kterou nabídl za jednu akcii, tak bude muset vynaložit ještě asi 26 miliard dolarů, aby měl celý podnik.

"Berkshire zaznamenal už prvnní znaky oživení v minulosti a nyní se snaží dívat do budoucnosti," uvedl Boockvar. Buffet povzbudivě také na tiskové konferenci poznamenal, že věří v budoucí prosperitu země.

Dodal ještě, že nemá zájem kupovat i zbytek konkurenčního rivala Union Pacific Corp, kde také vlastní část společnosti. Předpokládá, že za padesát let budou společnosti BNFS a union Pacific důstojnými konkurenty.

"V blízké době nebudeme dělat žádné další velké obchody," uvedl Buffet. "Když jsem udělal BNFS nabídku, tak obchod byl uzavřen za 15 minut," dodal.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru