Česko bude mít zákon, který reguluje chování obchodních řetězců. Za zneužití tržní síly jim bude hrozit až desetimilionová pokuta. Sněmovna totiž v úterý přehlasovala prezidentovo veto. Zákon podpořili hlavně poslanci ČSSD, KSČM, přidali se i zelení.

Zákon by tak měl zároveň umožnit kontrolu řetězců, kterou však již předtím na návrh Senátu zúžil pouze na prodej zemědělských a potravinářských produktů.

Řetězcům má podle předlohy hrozit až desetimilionová pokuta nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu za zneužití tržní síly. Zákon vyjmenovává, které praktiky jsou zneužitím tržní síly.

"Nový zákon představuje největší zásah do maloobchodního prodeje od jeho liberalizace začátkem 90. let. Stávající dominantní postavení jedné trany považujeme za dlouhodobě neudržitelné, máme však za to, že chytří maloobchodníci si sami nastaví takové podmínky, které umožní jejich dodavatelům dlouhodobý rozvoj, tvorbu potřebného zisku a prostor pro dodávky kvalitních a novativních produktů. Nepovažujeme proto takový zásah do tržních podmínek mezi
komerčními subjekty na plně liberalizovaném trhu, jako je maloobchodní, za hodný," uvedl v reakci Jan Bízik, odborník na maloobchod PricewaterhouseCoopers.

Podle něj může v konečném důsledku dojít k pokřivení trhu a pravděpodobným dopadům a spotřebitele v podobě vyšších cen. "Úprava obchodního modelu v takovém rozsahu je pro řetězce velmi komplikovaná... Některá ustanovení zákona nejsou jednoznačná nebo připouštějí dvojí výklad, takže až  čas ukáže, jaká bude jeho aplikace v běžné obchodní praxi,“ upozornil Bízik.

Podle Aleše Kubáče, specialisty na  maloobchod z advokátní kanceláře Ambruz & Dark, jde o "revoluční legislativní změnu v oblasti malobchodního prodeje  potravinářského zboží, troufám si tvrdit, že největší v historii České  republiky."

Klaus: Takový zákon jsem nepodepsal už v roce 2006

Prezidentu Václavu Klausovi se na zákonu nelíbilo to, že nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. Klaus uvedl, že podobný zákon vrátil sněmovně již v roce 2006.

Klausovi také vadilo, že původní návrh, kdy se měly řetězce řídit etickým kodexem, byl postupně přepracován v zákon s "desetistránková příloha zákazů a regulací." Zákon kritizovala řada institucí včetně antimonopolního úřadu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, VŠE a opakovaně s ním nesouhlasila i Topolánkova vláda.

"Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti a zasahuje do již platných právních předpisů. To platí především o jeho vztahu k zákonu o ochraně hospodářské soutěže, k němuž by měl být - podle důvodové zprávy - zvláštním předpisem. Obsah nového zákona a v něm použité metody regulace však vedou opačným směrem," uvedl v odůvodnění veta prezident.

Proti zákonu se již dříve také postavil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Předlohu označil za asociální, podle něj zakládá riziko zvýšení cen potravin na českém trhu a dále riziko poklesu podílu dodávek zboží od tuzemských výrobců potravin do obchodních sítí.

Normu v úterý podrobil kritice také Evropský svaz obchodu EuroCommerce; návrh ČSSD by podle něj údajně poškodil obchodníky, jejich tuzemské dodavatele i spotřebitele.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru