Do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín se přihlásily společnosti Westinghouse z USA, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva, konečný počet uchazečů v úterý, kdy ČEZ otevře obálky s nabídkami, potvrdil generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín je možná největší zakázkou v české historii. Její hodnota se může vyšplhat až na půl bilionu korun, což představuje zhruba polovinu ročního státního rozpočtu Česka. Vítěz tendru by měl být znám v roce 2011.

Dostavba odstartovala, ale jména zájemců nebyla dosud oficálně deklarována. "Jde o tři firmy, které svou účast deklarovaly," citoval Romana týdeník Ekonom.

V Temelíně by měl vítěz postavit dva reaktory, každý o výkonu mezi 1000 až 1700 MW. Pro srovnání by se jednalo až o jedenapůl násobek současného Temelína. "Když vše půjde dobře, mohli bychom začít stavět za čtyři roky a v roce 2020 bude hotovo," dodal Roman.

O Temelínu chtějí rozhodovat politici

Počínání firmy ohledně tendru za zhruba 500 miliard korun však už nyní bedlivě sledují politici. Vládní špičky chtějí do výběru firmy mluvit - zda uvažují například o vyřazení některého z uchazečů, ale neřekly.

"Zakázka takové povahy a rozsahu nemůže proběhnout bez povšimnutí vlády, budeme té věci věnovat pozornost. Za takové peníze se v této zemi každý den nesoutěží," říká premiér Jan Fischer.

"Zásahy vlády přirozeně možné jsou. Měly by se ale soustředit hlavně na práci dozorčí rady, která je hlavním akcionářem (státem) z větší části jmenovaná," říká ministr vnitra Martin Pecina.

Dozorčí rada posvětí průběh celého tendru. "Musíme schválit podnikatelský záměr. Co se přesně bude stavět, jaké reaktory se použijí. Samotný tendr je pak víceméně v rukou vedení firmy," dodává šéf dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek.