Ještě loni odebrali inspektoři České obchodní inspekce přes 2400 vzorků pohonných hmot a nechali v laboratoři Ústavu paliv a maziv zkontrolovat jejich kvalitu. Letos dodrží zákonem daný limit 1800 kontrolovaných vzorků. Víc ne. ČOI šetří. Respektive letos k nelibosti řady petrolejářů zkontroluje méně čerpacích stanic než loni. Část peněz, určených na kontrolní činnost, přesune do kontrol v rámci jiných oborů.

Profesní organizace petrolejářských firem připomíná, že výrazně nižší počet kontrol nahrává podvodníkům. Respektive těm, kteří vzhledem k nižšímu počtu kontrol ve druhé polovině roku mohou bez většího rizika míchat benzin a naftu s příměsmi, na kterých ušetří spotřební daň. A tím v některých případech ohrozí i kvalitu prodávaných paliv. V lepším případě „jen“ okradou stát o stamiliony.

„Čím méně kontrol, tím mají podvodníci větší klid,“ říká Miloš Podrazil, generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší firmy na trhu, jako jsou Benzina, Shell, OMV, Česká rafinérská, Unipetrol, Čepro a další.

Loni měli inspektoři ČOI na kontrolu zákonem daného minimálního množství 1800 vzorků pohonných hmot k dispozici přes 22,5 milionu korun.


„Letos lze s ohledem na nutné potřeby v oblasti rozborů ostatních vzorků předpokládat, že výše finančních prostředků vynaložených na rozbory pohonných hmot může být až o jeden milion korun nižší,“ potvrzuje mluvčí ČOI Tomáš Vozáb.

1800 kontrol nestačí

Skutečností je, že ještě začátkem roku odebírali inspektoři ČOI u pump přes 200 vzorků měsíčně. Od druhé poloviny roku jde už zhruba o polovinu. „Takže je nižší pravděpodobnost, že se odhalí nějaké nedostatky. Přitom v době, kdy zákon určil minimální počet 1800 kontrol ročně, byla u nás povědomost o nějakých 2400 veřejných pumpách. Dnes víme, že počet veřejných stanic je minimálně o tisícovku vyšší,“ připomněl na nedávné konferenci Petrol Summit šéfredaktor Petrol magazínu Tomáš Mikšovský. Monitoring kvality pohonných hmot je tak podle něj ještě méně důvěryhodný.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru