Ruský premiér Vladimir Putin vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině půjčila peníze na zaplacení ruského plynu.

Putin řekl, aby unie půjčila Ukrajině alespoň miliardu, měnu částky ale neupřesnil. Unie se má podle Putina angažovat proto, aby zabránila problémům při tranzitu plynu z Ruska dál na západ Evropy.

"Pokud budou problémy, požádáme naše evropské kolegy, aby se angažovali a půjčili Ukrajině nezbytné peníze. Dejte jim alespoň miliardu. Proč být chamtivý? Oni (EU) mají peníze, tak proč jich trochu neuvolní?," řekl Putin po schůzce s dánským premiérem Larsem Lökkem Rasmussenem.

V neděli Putin prohlásil, že Ukrajina bude mít pravděpodobně nové potíže s platbami za ruský plyn, protože je prezident Viktor Juščenko blokuje, varoval už před časem Vladimir Putin. "Pokud Ukrajina nebude Rusku platit za plyn, existuje riziko výpadků dodávek plynu přes Ukrajinu dál do Evropy," upozornil prostřednictvím tiskové služby ruský premiér.

V telefonickém rozhovoru v neděli se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem, jehož země nyní unii předsedá, Putin upozornil na signály z Kyjeva, včetně z oficiálních zdrojů, týkající se možných problémů při platbách za dodávky ruského plynu.

V důsledku toho "by mohly vzniknout problémy při tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území k evropským spotřebitelům", citovala agentura Putinova mluvčího.

Juščenko versus Tymošenková

Za varováním ruského premiéra Vladimira Putina před hrozbou výpadků dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy se podle dnešního ruského tisku skrývá spor mezi ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem a jeho rivalkou v premiérském křesle Julijí Tymošenkovou. Spor se týká využití rezerv ústřední banky na platby za ruský plyn.

"Kyjev prostředky má, ale nedostává se politické vůle je využít," napsal v pondělí prokremelský list Izvestija o Putinově "první plynové výstraze". Situace v Kyjevě podle deníku budí v Moskvě obavy, že "začátkem ledna (ruský plynárenský monopol) Gazprom bude muset zase uzavřít kohoutek".

Tymošenková si v telefonátu Putinovi podle ruských médií už postěžovala, že by za ruský plyn ráda zaplatila. Nemůže prý proto, že prezident Juščenko brání normální spolupráci mezi centrální bankou a vládou a převod prostředků blokuje.

Rusko přitom už zaplatilo Ukrajině přibližně 2,5 miliardy dolarů za tranzit plynu do Evropy v prvním čtvrtletí; přes Ukrajinu proudí asi čtyři pětiny ruského plynu, který kryje asi čtvrtinu evropské spotřeby.

"Tymošenková kritizuje prezidenta za to, že odmítá nechat natisknout peníze, kterými by se zaplatilo za plyn. To odmítá a bude odmítat," zareagoval na Putinovu kritiku Juščenkův spolupracovník Oleksandr Šlapak. Moskva se prý nemá co vměšovat do ukrajinských záležitostí.

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru