Příští pondělí bychom se měli dozvědět jméno kandidáta na post českého zástupce v Evropské komisi. Buď se politici v týdnu shodnou na jedné z navržených osobností, nebo může vláda nominovat vlastního člověka.

O víkendu se často skloňovalo jméno ekonoma a bývalého člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Vladimíra Dlouhého. Bude on budoucím eurokomisařem? Premiér Fischer spekulace médií odmítl.

Sám dlouhý v České televizi řekl, že ho silný mediální zájem o jeho osobu překvapil. "Bylo to tak, že jsme se s panem premiérem zhruba před šesti týdny bavili o těchto otázkách. Od té doby jsem o tom v podstatě s nikým nemluvil. Je nutné respektovat dohodu politických stran, ale pokud by mě někdo oslovil, pak jsem ochoten o tom uvažovat," dodal Dlouhý.    

"Já to nechám samozřejmě bez komentáře," poznamenal. Nebyl ve svých výrocích ale zdaleka tak razantní jako před několika dny, kdy vyvracel podobně vytažené jméno náměstka ministra pro evropské záležitosti Marka Mory.

Vicepremiér Martin Barták v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce rovněž úvahy o Dlouhém označil za spekulace médií. "O žádném jménu se nejednalo," řekl Barták. Dlouhý slíbil, že se vyjádří dnes v 17:30 na ČT 24.

Pět stran = pět různých kandidátů

Každá z pěti politických stran v parlamentu nominovala do boje svého zástupce. Minimální shoda panuje jen v osobě ekonoma Jana Švejnara, kterého oficiálně vyslala Strana zelených, ale dříve o něm uvažovala i ČSSD a lidovci. Minulý týden ho favorizovala také sázková kancelář Tipsport, když na jeho nominaci vypsala nejlepší kurz.

Předseda vlády dal politikům poslední týden na vzájemná jednání, ze kterých by mělo vzejít kompromisní řešení. Konkrétní formát diskuse s lídry politických stran zatím Fischer hledá.

"Využiji tento týden pro to, abych vedl jednání s politiky a otestuji je, zda je možné dospět ke shodě na jednom jméně. Já bych takovou dohodu samozřejmě preferoval. Pokud k takové dohodě nedojde, pak nezbude vládě jiná možnost, než vybrat svého kandidáta," řekl premiér po pondělní schůzi vlády. Zvažovat bude kvality budoucího zástupce Česka v komisi i jeho průchodnost Evropským parlamentem.

Fischer připustil, že se seznam jmen ještě může rozšířit. Definitivní slovo bude mít vláda. Na dotaz, zda bude český kandidát na křeslo eurokomisaře vybrán již za týden v pondělí, odpověděl ministerský předseda: "Je to velmi pravděpodobné."

ODS do Evropské komise nabídla někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vodru, sociální demokraté prosazují pokračování mise současného eurokomisaře Vladimíra Špidly. Zelení přišli se jménem neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara, lidovci nabízejí exministra Pavla Svobodu a komunisté europoslance a někdejšího kosmonauta Vladimíra Remka.

V Evropě se jednání o novém složení Evropské komise pod vedením José Barrosa rozjedou naplno zřejmě v polovině měsíce poté, co český prezident Václav Klaus podepíše lisabonskou smlouvu reformující EU. Unijní summit mu minulý čtvrtek slíbil požadovanou trvalou výjimku z Listiny základních práv EU a Klaus oznámil, že další podmínky před svým podpisem klást nebude.