Pokud Ukrajina nebude Rusku platit za plyn, existuje riziko výpadků dodávek plynu přes Ukrajinu dál do Evropy. Prostřednictvím tiskové služby na to v neděli upozornil předseda ruské vlády Vladimir Putin.

V telefonickém rozhovoru se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem, jehož země nyní unii předsedá, Putin upozornil na signály z Kyjeva, včetně z oficiálních zdrojů, týkající se možných problémů při platbách za dodávky ruského plynu.

V důsledku toho "by mohly vzniknout problémy při tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území k evropským spotřebitelům", citovala agentura Putinova mluvčího.

Problémy tohoto druhu vznikly začátkem letošního roku. Postižena byla řada evropských zemí. Rusko a Ukrajina sváděly vinu jeden na druhého.

Putin před několika dny upozornil, že hovořil s premiérkou Ukrajiny Julijí Tymošenkovou, a vyjádřil obavy nad tím, že Ukrajina bude mít potíže s platbami za ruský plyn.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru