Celkem dvě třetiny tuzemských domácností vycházely v roce 2008 se svým celkovým měsíčním příjmem s většími nebo menšími obtížemi. Pouze 33 procent domácností pak se svými příjmy hospodařilo docela snadno, velmi snadno pak jen jedno procento domácností. Vyplývá to z průzkumu Životní podmínky 2008, který zpracoval Český statistický úřad.

Statistici toto šetření provádějí každoročně od roku 2005. "Schopnost domácností vycházet s celkovým měsíčním příjmem se v průběhu čtyřletého cyklu šetření příliš nezměnila. Celkově domácnosti v roce 2008 s příjmem vycházely spíše obtížně," uvedl ČSÚ.

Peněžní a naturální příjmy se zjišťovaly zpětně za rok 2007. Průměrný roční čistý příjem na člena domácnosti vypočtený pro předloňský rok byl 127.956 korun. Nejvyšší byl v domácnostech zaměstnanců s vyšším vzděláním a samostatně činných osob, kde činil 150.000 korun a meziročně se zvýšil zhruba o sedm procent.

 

U domácností nezaměstnaných naproti tomu čistý příjem na osobu představoval pouze 66.000 korun, proti předchozímu roku ale vzrostl o zhruba 13 procent. Domácnosti zaměstnanců s nižším vzděláním, kteří pracují převážně v manuálních profesích, měly příjem na osobu ve výši 115.300 korun s meziročním zvýšením o 8,4 procenta.

Výsledky podle ČSÚ odrážejí pozitivní stav v české společnosti v roce 2007, když v tomto roce příjmy domácností meziročně rostly a pokračoval také pokles nezaměstnanosti. Současně začala platit nová zákonná úprava životního a existenčního minima. Změny se dotkly také systému vyplácení dávek rodičovského příspěvku včetně jeho výše.

 

V průzkumu, ve kterém odpovídalo celkem 11.294 domácností z celého území České republiky, využívá ČSÚ takzvaný rotační panel. Tato metodika znamená, že stejné domácnosti jsou opakovaně dotazovány v ročním odstupu po dobu čtyř let. Po uplynutí této doby jsou pak nahrazovány jinými domácnostmi žijícími v nově navštívených bytech. Ty se do šetřeného souboru průběžně doplňují na základě náhodného výběru.