Celkem dvě třetiny tuzemských domácností vycházely v roce 2008 se svým celkovým měsíčním příjmem s většími nebo menšími obtížemi. Pouze 33 procent domácností pak se svými příjmy hospodařilo docela snadno, velmi snadno pak jen jedno procento domácností. Vyplývá to z průzkumu Životní podmínky 2008, který zpracoval Český statistický úřad.

Statistici toto šetření provádějí každoročně od roku 2005. "Schopnost domácností vycházet s celkovým měsíčním příjmem se v průběhu čtyřletého cyklu šetření příliš nezměnila. Celkově domácnosti v roce 2008 s příjmem vycházely spíše obtížně," uvedl ČSÚ.

Peněžní a naturální příjmy se zjišťovaly zpětně za rok 2007. Průměrný roční čistý příjem na člena domácnosti vypočtený pro předloňský rok byl 127.956 korun. Nejvyšší byl v domácnostech zaměstnanců s vyšším vzděláním a samostatně činných osob, kde činil 150.000 korun a meziročně se zvýšil zhruba o sedm procent.

 

U domácností nezaměstnaných naproti tomu čistý příjem na osobu představoval pouze 66.000 korun, proti předchozímu roku ale vzrostl o zhruba 13 procent. Domácnosti zaměstnanců s nižším vzděláním, kteří pracují převážně v manuálních profesích, měly příjem na osobu ve výši 115.300 korun s meziročním zvýšením o 8,4 procenta.

Výsledky podle ČSÚ odrážejí pozitivní stav v české společnosti v roce 2007, když v tomto roce příjmy domácností meziročně rostly a pokračoval také pokles nezaměstnanosti. Současně začala platit nová zákonná úprava životního a existenčního minima. Změny se dotkly také systému vyplácení dávek rodičovského příspěvku včetně jeho výše.

 

V průzkumu, ve kterém odpovídalo celkem 11.294 domácností z celého území České republiky, využívá ČSÚ takzvaný rotační panel. Tato metodika znamená, že stejné domácnosti jsou opakovaně dotazovány v ročním odstupu po dobu čtyř let. Po uplynutí této doby jsou pak nahrazovány jinými domácnostmi žijícími v nově navštívených bytech. Ty se do šetřeného souboru průběžně doplňují na základě náhodného výběru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru