Ukrajina bude mít pravděpodobně nové potíže s platbami za ruský plyn, protože je prezident Viktor Juščenko blokuje. Řekl to ruský premiér Vladimir Putin po telefonickém hovoru s premiérkou Ukrajiny Julijí Tymošenkovou.

Putin řekl, že Juščenko blokuje převod prostředků na zaplacení plynu. "Vypadá to, že budeme mít opět potíže s platbami za energie," uvedl ruský premiér. Dodal, že Evropská unie neposkytla prostředky, které Ukrajině slíbila na řešení potíží s plynem, napsala agentura Reuters.

EU a další mezinárodní věřitelé Ukrajině, přes kterou do unie teče nejvíce ruského plynu, slíbili v  létě mnohamiliardové půjčky. Vesměs jsou ale podmíněné restrukturalizací ukrajinského průmyslu, včetně snížení energetické náročnosti tamějších železáren.

 

 

Země je přitom politicky paralyzovaná spory mezi prezidentem Juščenkem a premiérkou Tymošenkovou. Právě premiérka a navíc proruský politik Viktor Janukovič jsou kandidáty v prezidentských volbách, jež se uskuteční 17. ledna 2010.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru