Ministr vnitra Martin Pecina požádal ministra financí Eduarda Janotu o ukončení transformace podniku. Úřednická vláda privatizaci totiž nepovažuje za svou prioritu. "Není proto nutný, ani aktuální, přechod na akciovou společnost. Žádné náhradní datum přechodu na akciovou společnost není v tuto chvíli stanoveno," uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková s tím, že o dalším postupu by měla ještě rozhodnout vláda.

Pošta se podle původních předpokladů měla transformovat v polovině roku, poté se termín posunul na září a následně na 1. listopad. Po změně na akciovou společnost se pošta měla řídit podle obchodního zákoníku a stát, coby její stoprocentní akcionář, mohl její podílové listy dál prodávat. Na budoucí privatizaci podniku však mezi politickými stranami nepanuje shoda.

Pošta, která provozuje kolem 3400 poboček a zaměstnává téměř 37.000 lidí, má státem garantovaný monopol na doručování adresných listovních zásilek do 50 gramů. K úplné liberalizaci poštovního trhu má Česko přistoupit do roku 2013.

Podnik letos počítá se ziskem do 100 milionů korun proti loňským 365 milionům. Důvodem předpokládaného poklesu zisku je výrazné zvýšení investic, které by měly stoupnout na dvě miliardy Kč z loňských necelých 700 milionů. Tržby se mají pohybovat na loňské úrovni 20,5 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru