Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během září proti konci srpna opět zvýšily. Vzrostly o 7,6 miliardy korun na 958,4 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 115,9 miliardy korun. Vyplývá to z pátečních údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v září meziročně klesla o 64,7 miliardy korun na 953,7 miliardy korun. Úvěry podnikům klesly i v meziměsíčním srovnání. Na konci srpna činily 956,3 miliardy korun.

Meziročně přibylo terminovaných vkladů

Jednodenní vklady domácností vzrostly proti srpnu o zhruba 3,6 miliardy korun na 792,7 miliardy korun. Meziročně se zvýšily o 96,1 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o 94,6 miliardy korun na 447,4 miliardy korun. Proti srpnu se naopak o více než dvě miliardy snížily.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v září zrychlil na 4,3 procenta ze srpnových čtyř procent.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru