Bitevník L-159

Jako jediná bitevníky L-159 zatím využívá česká armáda, která si objednala přes 70 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny.

Chtělo to kus odvahy vyrazit do Bagdádu, hlavního města Iráku, jen den po tragických bombových atentátech, při nichž přišlo o život přes 150 lidí a skoro tisícovka jich byla vážně zraněna. Podnikatelská mise vedená ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Tošovským se však nakonec mohla vrátit s pocitem dobře vykonané práce - podařilo se rozjednat či podepsat kontrakty za miliardy.

Například největší tuzemský výrobce letadel Aero Vodochody je blízko prodeji více než 20 letounů L-159 irácké armádě. "Po jednání s iráckou stranou známe detailně potřeby jejich letectva. Potřebují tréninkové stíhačky a přesně ty jim můžeme nabídnout," řekl zpravodaji HN v Bagdádu šéf Aera Ladislav Šimek.

Nabídka firmy podle informací HN představám Iráčanům odpovídá. Přesný počet letadel ani hodnotu transakce Šimek neupřesnil, nicméně potvrdil, že by přesáhla 100 milionů dolarů.

I když dojednání přesných podmínek prodeje se obvykle táhne měsíce i roky, v Bagdádu to podle Šimka může proběhnout rychle. Ze země se podle současných plánů do konce roku 2011 mají stáhnout koaliční síly a irácká armáda musí do té doby vyškolit nové piloty. Iráčanům podobný typ letounů - podzvukové výcvikové stíhačky - zatím zcela chybí.

Podle zdroje HN, který zná poměry na iráckém ministerstvu obrany, na obchod Iráčané tlačí a chtěli by jej dokončit už na přelomu roku.

 

 

Jede traktor, je to Zetor

Do Iráku také zřejmě už brzy zamíří tisíc českých traktorů Zetor. "Podepsali jsme memorandum, Iráčané slíbili, že se do dvou týdnů vyjádří," říká předseda představenstva mateřského HTC holding Martin Blaškovič. Hodnota tohoto kontraktu dosahuje 27 milionů dolarů. "Jde o největší tendr na světě," dodává Blaškovič.

Firmě se navíc otevírá další šance v nově vypisovaném tendru na dodávky rozložených traktorových sestav, jejichž konečná montáž má probíhat ve městě Iskandería jižně od Bagdádu. Ročně by se tu mělo vyrobit 2500 traktorů, postupně by se navyšoval počet až na pět tisíc a s tím by se zvedal i podíl montáže na místě.

V této továrně se už kdysi české traktory montovaly a Zetor, který znají Iráčané pod jménem Antar (tedy v překladu bohatýr, či bojovník), má v zemi dobré jméno. Z 80 tisíc strojů, které sem byly dodány v minulosti, jich iráckou půdu brázdí ještě asi 50 tisíc.

Zbraně pro Irák

Tošovský a jeho irácký protějšek Fauzí Harírí navíc v Bagdádu podepsali memorandum o výstavbě linky na výrobu munice pro ruční palné zbraně. Česká zbrojovka by podle dohody dodala technologie do nově postavené továrny s maximální kapacitou 50 milionů nábojů ročně.

"Výstavba továrny je v souladu se strategií Bezpečný Irák. A cokoliv zvýší bezpečnost, může vést ke snížení přítomnosti americké armády v zemi," říká ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. První stavební práce se mají rozběhnout v příštím roce.

V Iráku je nyní velké množství zbraní, hlavně ruské výroby. "Byli bychom rádi, kdyby přešli na naše zbraně. Za poslední dva roky jsme do Iráku dodali 270 tun vojenského materiálu," dodal Kovařík.

ctete-v-pondelnich-hn