Jízdenky na pražskou hromadnou dopravu placené odesíláním textových zpráv podraží. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) mění způsob jejich účtování. Konkrétní zdražení bude různé podle operátorů a zákaznického tarifu. Uvedl to ve čtvrtek server Lidovky.cz.

V novém způsobu účtování, který DPP začne používat začátkem listopadu, bude zpoplatněna tarifem dopravního podniku až příchozí SMS, tedy "doručenka", obsahující údaje o době platnosti jízdenky. Nyní se SMS jízdenka v Praze účtuje jako takzvaná prémiová SMS - cestující odešle zprávu na speciální číslo a v tu chvíli se mu odečte 26 korun.

Odchozí SMS, pomocí které se cestující "přihlásí" o jízdenku, bude zpoplatněna podle běžného tarifu mobilního operátora, jehož služby cestující využívá. Celková cena jízdenky bude vyšší právě o cenu odchozí SMS - typicky mezi 50 haléři až třemi korunami, podle tarifu či předplacené karty operátora, které cestující využívá.

"Tuto změnu skutečně chystáme," potvrdil LN mluvčí DPP Ondřej Pečený. Mluvčí Vodafone Miroslav Čepický deníku potvrdil, že Dopravní podnik se rozhodl využít jiný obchodní a technický model platby. V rámci něj už z ceny SMS jízdenky nehradí operátorům zákazníkem odeslanou SMS, dodal Čepický.

Podle serveru vede DPP ke změně způsobu účtování několik důvodů. V dosavadním modelu prémiové SMS totiž z 26 korun, které DPP za jízdenku požaduje, jde přibližně 15 procent operátorovi. Další část pak získá zprostředkovatel služby, kterým je společnost Erika. Z peněz, které za SMS jízdenku cestující zaplatí, má pražský dopravce přibližně 70 procent.

Související