V pátek dopoledne bude na podatelně firmy ČEZ rušno. Uchazeči o obří zakázku na dodávku nových jaderných reaktorů pro elektrárnu Temelín mají na své přihlášky čas pouze do dvanácté hodiny.

Vítěz soutěže získá příslib i na stavbu dalších reaktorů pro ČEZ, a tak se cena celého kontraktu bude pohybovat kolem 500 miliard korun. Tendr je tak vůbec největším v historii světové energetiky.

Ve čtvrtek na ČEZ neměli ještě jedinou přihlášku. „Nepřekvapuje nás to, je běžné, že uchazeči v tendrech využívají nejzazší možný termín,“ říká manažer ČEZ Petr Závodský, který má obří soutěž na starosti.

Šéfové ČEZ čekají, že se do soutěže může přihlásit až šest firem. Mezi očekávanými kandidáty jsou americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport, francouzská Areva, japonské Mitsubishi, francouzsko-japonská Atmea, případně korejská KHNP. Jen tyto firmy totiž vyrábějí lehkovodní tlakovodní reaktory třetí či tříapůlté generace, jaké pro dostavbu Temelína a pro své další projekty ČEZ požaduje.

Výběrové řízení poběží až do konce roku 2011. Téměř deset let se budou nové temelínské bloky stavět, elektřinu by měly do rozvodné sítě začít dodávat v roce 2020.

ctete-v-patek-530.gif

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru