Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných odhadů rostla tempem 3,5 procenta ročně. To je lepší výsledek, než se čekalo, a zároveň zásadní změna proti druhému čtvrtletí, kdy ekonomika vykazovala pokles v rozsahu 0,7 procenta. Oznámilo to ve čtvrtek tamní ministerstvo obchodu.

Největší ekonomika světa se tak po více než roce technicky vymanila z nejhorší recese za posledních 70 let. "Je třeba připomenout, že první údaj může být revidován. A především pak ekonomika rostla za přispění silných fiskálních stimulů," upozornil Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Otázkou podle něj zůstává, jak si ekonomika povede v následujících obdobích. "V souhrnu je tento nyní už historický údaj dobrou zprávou na kterou dolar reagoval oslabením proti euru a akciové trhy povyrostly."

Stimulace poptávky zabrala

Během třetího čtvrtletí se podle údajů tamního ministerstva obchodu zotavily jak spotřebitelské výdaje, tak investice do nového bydlení, i když ani v jednom případě se situace ještě zcela nevrátila k normálu.

"Soukromá spotřeba se vzchopila ve srovnání se stagnací ve druhém čtvrtletí především díky šrotovnému a úlevám na dani za pořízení bydlení. Stimulace poptávky podle nás ale povede k přesunu poptávky, která následně bude chybět v budoucnu," uvedl analytik Saxo Bank David Karsbol.

Vývoj HDP ve čtvrtém čtvrtletí ale podle něj bude také pozitivní. Zároveň ale bude méně vládních stimulů. "Růst HDP tak budou muset podpořit soukromé investice a vládní spotřeba. Dojde k doplňování zásob," uvedl Karsbol. Pro čtvrté čtvrtletí očekává růst 2,9 procenta oproti předchozímu čtvrtletí.

Růst o 3,5 procenta je nejlepším výsledkem, jakého ekonomika Spojených států dosáhla od třetího čtvrtletí 2007. Ekonomové v průměru předpokládali, že hrubý domácí produkt vzroste o 3,3 procenta. Americká ekonomika naposledy rostla ve druhém čtvrtletí loňského roku.

Recese se zpravidla definuje jako alespoň dvě čtvrtletí po sobě, kdy klesá HDP. Oficiální začátek a konec recese ale v USA určuje Národní úřad pro výzkum ekonomiky (NBER). Tomu zpravidla trvá několik měsíců, než tyto hranice přesně vymezí. Posuzuje se totiž celá řada faktorů a některé indikátory je třeba ještě zpětně testovat.

Oficiálně je zatím jasné, že ekonomika spadla do recese na konci roku 2007. Od té doby prošla nejhorším útlumem od Velké hospodářské krize, která Spojené státy zasáhla ve 30. letech minulého století. Růst ve třetím čtvrtletí byl podle předběžných dat široce založen, takže konec recese by měl později potvrdit také oficiální verdikt úřadu NBER.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru