Revoluce, kterou mělo od 2. listopadu přinést sjednocení plateb v Evropské unii, s nímž počítá směrnice o platebních službách (PSD), se zatím nekoná. Některé členské státy unie jsou mimo jiné na možnost přímého inkasa z účtů založených kdekoliv v Evropské unii připraveny, ale v celé řadě dalších zavádění novinek v rámci SEPA, tedy jednotné evropské platební zóny, vázne.

Kromě možnosti přímého inkasa kdekoliv v EU, směrnice počítá i s tím, že všechny nově vydané platební karty budou muset být použitelné v jakémkoliv ze 27 členských států unie. Sjednocení plateb by mělo unii přinést nejen větší hospodářskou soutěž mezi bankami a dalšími finančními institucemi, ale i velkou úsporu. Studie společnosti Capgemini dokonce počítá se 123 miliardami eur během následujících šesti let (téměř 3,2 bilionu korun).

Celá řada průzkumů mezi státy a finančními institucemi však ukazuje, že na výhody sjednocení plateb si Evropa bude muset nejspíš ještě pár let počkat. Podle průzkumu organizace The Financial Services Club mezi subjekty, které se na zavádění směrnice nějak podílejí, je jen 13 procent z nich přesvědčeno, že unijní předpis je zaváděn správně, přičemž 63 procent respondentů si myslí, že problémy způsobuje především skutečnost, že státy si směrnici o platebních službách vykládají různě.

Řešení: konečné datum

Na zpoždění přitom již delší dobu upozorňuje i Evropská centrální banka (ECB). Členka bankovní rady ECB Gertrude Tumpel-Gugerellová si myslí, že by celý proces mohlo výrazně urychlit stanovení termínu, kdy by státy musely ukončit "národní" platby a musely by bezpodmínečně přejít na systém jednotných plateb v rámci SEPA. "Konečné datum by bylo velmi užitečné," řekla před časem agentuře Reuters.

Na pomalý rozjezd jednotné evropské platební zóny však ukazují i některé finanční nástroje, které jsou již v EU k dispozici. Od ledna 2008 mohou klienti finančních ústavů využívat systému jednotných elektronických převodů peněz, ale ty zatím tvoří jen pět procent eurových převodů, přičemž odborníci čekali, že to bude více.

"Rozhodně bych nečekal žádný velký třesk," tvrdí o 2. listopadu, kdy státy musí převést směrnici o platebních službách, šéf bankovní asociace European Payments Council Gerard Hartsink. Podle něj by rovněž pomohlo stanovení data, do nějž musí celá EU přejít na jednotné evropské platby. Banky a klienti by přitom měli být podle Hartsinkova odhadu připraveni zhruba v roce 2012.

V EU v současnosti funguje zhruba 4500 bank, přičemž zhruba 2500 z nich bude v následujících měsících připraveno spustit systém přímého inkasa. Například telekomunikační společnosti si tak budou moci strhávat peníze z účtu svého klienta ve kterékoliv zemi Evropské unie.

Z výhod SEPA budou čerpat i Češi. Od listopadu budou mít zrušení účtu nebo měsíční výpis z účtu zdarma. Zároveň by měly být zkráceny lhůty pro převod peněz mezi účty, a to ze tří na dva dny. Změny jsou právě výsledkem převodu směrnice do české národní legislativy.