Největší loterijní společnost Sazka nejspíš opět ustojí problémy, které jí činí úvěry jež má na konci října splatit. Tak jako jí v červenci „vytrhla trn z paty“ téměř půlimilardovou půjčkou banka J&T, nyní to podle informací HN vypadá, že vypomůže Česká spořitelna.

Sazka má do konce října splatit úvěr ve výši čtyři sta milionů bance Fortis, o další zhruba stejnou platbu se zároveň hlásí Raiffeisenbank. Největší loterijní společnost v zemi má však má na účtech minimum hotovosti a před sebou další významné platby - jen počátkem roku musí uhradit další splátku dluhopisů (400 milionů), z nichž financovala stavbu vysočanské arény.

Otázkou však je, nakolik narychlo sjednaná dohoda o vyřešení právě splatných dluhů pomůže stabilizovat celkovou finanční situaci Sazky, která není schopna platit dohodnuté částky ze svého více než miliardového zisku svým akcionářům - sportovním svazům. Sazka na platby sportovcům nemá, protože splácení miliardových dluhů za stavbu vysočanské arény ji čím dál víc vyčerpává. „Ze slíbených 12 letošních splátek přes 23 milionů korun jsme dostali jen 4 splátky,“ říká místopředseda dozorčí rady Sazky Pavel Kořan, který tu zastupuje nejsilnějšího akcionáře, ČSTV.


Kvůli dluhům vůči sportovcům je na Na Sazku nyní vyvíjen tlak ze všech stran. Kritizují ji šéfové ODS a Zelených Mirek Topolánek a Ondřej Liška. Už na jaře varoval věřitele Sazky před jejími finančními problémy oficiálním dopisem i dnešní ministr finacní Edurard Janota.

ctete-v-ctvrtecnich-HN

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru