Za pár dní to bude už dvacet let. Nejdelší období demokracie – i když se všemi jejími chybami - v novodobých českých dějinách. Jednu z akcí připomínajících výročí 17. listopadu chystá obecně prospěšná společnost Opona, která spolupracuje na speciálu serveru iHNed.cz "Nezapomeňte - Jaké to bylo před rokem 1989".

V rámci akce 20 let bez opony - Máme co slavit! nabídne možnost projít si trasu, kterou absolvovali tehdejší studenti. A na závěr - tentokrát bez obušků, vysokých plexištítů a obrněných transportérů - oslavit kulaté výročí velkým koncertem. Vystoupí na něm například Vladimír Mišík, Dan Bárta či Vlasta Třešňák.

Organizátoři kontaktovali a pozvali téměř tisíc účastníků událostí z roku 1989. Průvod začne stejně jako před dvaceti lety 17. listopadu odpoledne, v 15:00 na Albertově. Po přibližně půlhodinovém programu, ve kterém vystoupí mj. zástupci tehdejších i současných studentů a pozvaní zahraniční hosté, se účastníci vydají po historické trase na Národní třídu.

Speciál iHNed.cz k výročí pádu železné opony - čtěte ZDE

Portál Nezapomeňte.cz - Jaké to bylo před rokem 1989 - čtěte ZDE 

Na otázky čtenářů odpovídal jeden z organizátorů Marek Vocel, předseda správní rady Opona o.p.s.

Ptát se můžete nejen na samotnou akci 17. listopadu, ale i na její pozadí, proč si myslí, že se dnes žije lépe než před rokem 1989 a proč je potřeba tehdejší události opakovaně připomínat i dnes. Víme v roce 2009 o dvacet let starých událostech skutečně všechno? Můžou se ještě objevit svědectví či archivní dokumenty, které nám řeknou něco výrazně nového?

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, toho 17.11. asi bude Praha přeplněná podobnými akcemi. Jaký vlastně máte rozpočet?
Marek Vocel
Dobrý den, na 17.11. se chystá několik akcí v Praze, ale rozhodně nebude žádná podobná průvodu a koncertu 20 LET BEZ OPONY. Jsme přesvědčení, že tato akce bude jedinečná a rozhodně stojí za to, se jí zúčastnit. Rozpočet už dosáhl bohužel šesti nul a záleží i na tom, kolik se nám ještě podaří získat finančních příspěvků.
Čtenářský dotaz
Nebylo by stylové přece jen tam ty obušky nějak zakomponovat?
Marek Vocel
Několikrát jsem se v průběhu příprav akce s tímto názorem setkal. My si to nemyslíme. Nepřipravili jsme rekonstrukci průvodu, ale vzpomínkovou akci a hlavně oslavu. MÁME CO SLAVIT! a k tomu se obušky zrovna nehodí, ne?
Čtenářský dotaz
Průvod skončí, koncert skončí, happening skončí. Ale co zůstane?
Marek Vocel
Doufám, že zůstane vzpomínka na výjimečnou oslavu, happening a koncert. Ale důležitější je, aby se nezapomnělo na to, co a proč slavíme.
Čtenářský dotaz
Dobry den, co jste delal 17.11. vy? Ja byla doma.
Marek Vocel
Já taky. Rodiče se o mne a o starší sestru báli. Takže z osobní zkušenosti si pamatuji až dny následující.
Čtenářský dotaz
Tvoje máma půjde z Albertova na Národní?
Marek Vocel
Moje stopro! A Tvoje máma?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak to bude na Národní vypadat? Ten koncert bude probíhat venku na ulici?
Marek Vocel
Ano, koncert začíná v 18 hodin na Národní. Ale doporučuji přijít už v 17 hodin k Národnímu divadlu, kde budeme pořádat společnou fotku všech zúčastněných. A ještě lépe, přiďte na Albertov už ve 3 a nic nezmeškáte! Pódium bude stát zhruba v úrovni pasáže Platýz. Celá Národní bude vyparkovaná od aut, rozsvícená ... zkrátka připravená na mejdan.
Čtenářský dotaz
Urcite prijdu. Doufam, ze dostanem poradnou nakladacku a bude i vylet do Bartolomejsky. Jinak dobrej napad, ale chce to jeste doladit ;-)
Marek Vocel
Já tedy doufám, že si nakládačku tentokrát odpustíme a že si užijeme oslavu, jakou Praha na ulici ještě neviděla. Těším se i na vás.
Čtenářský dotaz
A máme skutečně co slavit?
Marek Vocel
Určitě! O tom tedy rozhodně nepochybuji. Kdybych měl udělat výčet důvodů, proč slavit, povídal bych si jen s vámi. Máme, žijeme v demokracii a ve svobodě! I když nás trápí třeba současná situace v politice nebo ve veřejném dění vůbec, můžeme s tím přeci všichni něco dělat. Nikdo nám to nezakazuje!
Čtenářský dotaz
Zdravím. V roce 1989 mi sice bylo 5 a půl, ale doma to celé naše rodina prožívala. Chystám se sice na Albertov... Co se tam bude dít? Jenom průvod? Není ale již správná chvíle přestat vzpomínat na euforickou listopadovou dobu a začít se zabývat tím, co by se mělo změnit dnes?
Marek Vocel
Taky zdravím a díky za ten dotaz. Hlavně kvůli jeho druhé části. Na Albertově průvod zahájíme několika krátkými vystoupeními nikoliv politiků, ale současných a bývalých studentů. Také přijdou hosté, kteří reprezentují země, ve kterých demokracie ještě stále úplně chybí a kteří si zaslouží naší pozornost. Ale bude i legrace. Neděláme pietní akci, ale oslavu! Nevzpomínáme jen na euforickou dobu listopadovou. Připomínáme si tím zlom historický nejen u nás a ne jen v Evropě. Pro celý svět padla železná opona! A když zapomeneme, nebudeme moci reflektovat právě to, co se děje dnes! A jinak ANO! Zabývejme se co nejaktivněji tím, co se děje a co by se mělo změnit ... vždyť můžeme!
Čtenářský dotaz
Budou 17.11. v akci i ti, co tenkrát stáli na opačné straně?
Marek Vocel
:-) zváni jsou všichni, kdo mají co slavit!
Čtenářský dotaz
Budete pochodovat rychleji, pomaleji nebo úplně stejným tempem jako před dvaceti lety?
Marek Vocel
Budeme určitě pochodovat o něco rychleji než šel průvod před 20ti lety. Už jsem tady uváděl, že se nejdná o historickou rekonstrukci, ale o vzpomínkový a oslavný průvod. Průvod z Albertova na Národní bude trvat cca 1,5 hodiny.
Čtenářský dotaz
Prosím vás, děláte tady reklamu vaší akci. Pokud to ale není jen další z projektů na zviditelnění sponzorů a pořadatelů pod zástěrkou nekomerčního sektoru, napište prosím něco právě o tom pozadí. Jaká je tedy vaše motivace? A nepište prosím jen slovo "Nezapomeňte".
Marek Vocel
Naše motivace je poměrně jednoduchá. Uvědomujeme si, že díky pádu železné opony se pro nás otevřel svobodný svět a my si díky tomu můžeme žít své životy podle svého. To stojí za oslavu! To není samozřejmost, že ne, Vasile?
Čtenářský dotaz
Nevzpomínáme dnes už spíše na mýtus?
Marek Vocel
Přiznám se, že nevím, co tím myslíte. Železná opona nebyl mýtus ani omylem. A 17. listopad je symbolickým datem pádu této opony u nás.
Čtenářský dotaz
Ja šance , že by průvod pokračoval až na Hrad a tam začal novou revoluci defenestrací ?
Marek Vocel
My jako pořadatelé akce nic takového neplánujeme. Ale je svoboda a demokracie. Každý může jít kam chce a projevit svůj názor.
Čtenářský dotaz
Prý zvete původní účastníky? Jak se Vám to daří a jak se k tomu ti lidé staví?
Marek Vocel
Musím říct, že to byl pro nás oříšek a zároveň velká obava z reakcí původních účastníků. Ale jsme velmi mile překvapeni. Naprostá většina z těch, se kterými se nám již podařilo navázat kontakt (a jsou to stovky lidí!), se na akci těší. Jak na průvod tak na koncert. Asi je pro ně příjemná i situace, že akci připravují lidé z o něco mladší generace.
Čtenářský dotaz
Vasil Bilak: myslite tohle www.nezapomente.cz ? Nahodou užitečná stránka, především pro takový jako jste Vy....
Marek Vocel
Užitečná pro všechny kdo zapomínají!
Čtenářský dotaz
Marku, znáte naši stránku Děti sametové revoluce na facebooku? Chystáme se na Albertov! Přidejte se taky k nám!
Marek Vocel
Skvěle, zaregistroval jsem zrovna dnes ráno na facebooku vaší aktivitu. To je skvělé, že budeme slavit napříč generacemi. Paráda, těšíme se na vás!
Čtenářský dotaz
Dobrý den, držím Vám palce! Viděla jsem v Plzni Kalendarium a chystam se na divadelni predstaveni. Doufam, ze Opona 17.11. neskonci a planujete do budoucna...?
Marek Vocel
Dobrý den, pevně doufáme, že Opona přežije rok 2009. Bude záležet vlastně jen na finančních možnostech organizace. Projektů je několik a tým, který má chuť se jim věnovat, se za ty více než dva a půl roku naší činnosti stále drží a je plný chuti do práce. Naším hlavním dlouhodobým projektem je tzv. Trenažer totality. Jedná se vlastně o interaktivní muzeum či stálou expozici zaměřenou zejména na studenty. Základní informace už jsou na stránkách www.oponaops.eu. Stránky budou brzy aktualizovány a dozvíte se více.
Čtenářský dotaz
Bylo by pekne, kdyby na Albertove promluvili stejni recnici jako pred 20 lety. Treba takovy Martin Klima (co asi dnes dela?). Uvazujete o takovem scenari?
Marek Vocel
Martina Klímu jsme oslovili, taky si myslíme, že by to bylo vhodné. Žije teď, tuším, převážně v Londýně. Jako řečník nejspíš nevystoupí, ale průvodu a oslav se zúčastní.
Čtenářský dotaz
na Albertově v 89. zorganizoval tehdejšího SSM a vystupoval tam předseda SSM Vasil Mohorita? A to, že na Národní zavedl studenty po ukončení shromáždění agent-provokatér?
Marek Vocel
Máme jiné informace o vzniku a průběhu tehdejšího průvodu než vy. Jestli to bylo tak, jak říkáte, sem s důkazy.
Čtenářský dotaz
Doufám, že v čele průvodu půjde jeden z největších bojovníků proti komunismu a předlistopadový disident Václav Klaus. Přislíbil již účast?
Marek Vocel
Nemyslím, asi stejně jako vy, že by se Václav Klaus účastnil průvodu. Ale přijít mohou všichni, kdo chtějí slavit.
Čtenářský dotaz
Co vubec chcete slavit?Vzdyt cely tzv samet byl podvod!Komanci se maji lepe jak za komancu.Nas narod byl podveden a vy to jeste slavite!Hruza!
Marek Vocel
Všichni se máme lépe než za "komančů"! Takže máme co slavit. Vy určitě taky, jen si to uvědomit.
Čtenářský dotaz
Ne že bych se chtěl přidávat k Vasilovi, ale váš tón mi připadá takový jednodstranný. Všechno před 1989 bylo špatné a teď je všechno skvělé. Z téhle jednostranné optiky řady lidí vyplývá nemalá část dnešních problémů a díky tomu můžou komunisti posilovat, stačí jim vymezit se proti téhle dikci a získávají spoustu "nespokojených" a "oklamaných".
Marek Vocel
Můj tón je laděn k oslavě výročí, které považuji za jedno z nejdůležitějších v historii naší země. Upřímně, zase tolik jich nemáme. Pro mojí generaci je to výročí asi nejdůležitější. Rozhodně netvrdím, že je teď všechno skvělé ... není! Ale je jenom na nás všech, jestli s tím budeme něco dělat nebo jestli budeme nadávat. Máme demokracii, pluralitu ... můžeme se aktivně zapojit do politiky a do veřejného dění. Každý se svým názorem a se svým nápadem, jak řešit, co nás trápí. A nehrozí nám za to kriminál ani jiná perzekuce. To je přeci ten zásadní rozdíl.
Čtenářský dotaz
Jak asi na váš průvod zareaguje Rudé Právo :)
Marek Vocel
Jéje, no to jsem sám zvědav.
Čtenářský dotaz
Chystáte něco podobného, třeba v menším měřítku, i někde mimo Prahu?
Marek Vocel
My nikoliv. Jsme naprosto pohlceni přípravou náročnou pražských oslav. Ale určitě se budou konat další akce v mnoha městech po republice i na Slovensku. Osobně vím určitě o Plzni, Ostravě, Bratislavě ...
Čtenářský dotaz
Máte holé ruce?
Marek Vocel
Mám je přiměřeně ochlupené. Nikoliv na dlaních tedy. Problém je teď spíš v tom, že nemáme úplně plné kapsy. Stále nám schází pokrýt část nákladů na akci.
Související