Řadě ruských bank hrozí zánik, uvedl to vicepremiér a ministr financí Alexej Kudrin v rozhovoru pro časopis Promyšlennik Rossiji (Průmyslník Ruska). Podle něj v nejbližších letech bude pokračovat proces restrukturalizace ruského bankovního sektoru, díky němuž může zaniknout až 200 bank.

Podle časopisu v reálném vyjádření na prvních 200 ruských bank připadá 94 procent aktiv bankovního sektoru. Na prvních 5 největších finančních ústavů připadá téměř polovina aktiv ruského bankovního sektoru. Vláda hodlá podpořit pouze první stovku komerčních bank.

"Množství fúzí a akvizic se zvětší, ale lavina odchodů z podnikání nebo spojování bank nehrozí. V nejbližších dvou letech může zmizet ročně 50 - 100 bank," řekl Kudrin v rozhovoru.

Znamená to, že množství komerčních bank se v Rusku by se mohlo snížit o 18 procent a jejich počet by poklesl na 900 institucí. Od počátku krize se objem bankovního sektoru zmenšil o 3,7 procenta, přičemž reálně trh opustilo 42 finančních ústavů.

Kandidáti na likvidaci

Z trhu odejdou především malé banky, které neodpovídají zvýšených kapitálovým požadavkům. Donedávna stačilo v Rusku na založení banky 1 milionů rublů (zhruba 590 tisíc korun). Od 1. ledna příštího roku totiž bude muset být minimální základní kapitál banky 90 milionů rublů (přibližně 53,1 milionu korun). Začátkem září tento nový požadavek nesplňovalo 164 finančních institucí.

Navíc v budoucnu by tito kandidáti na likvidaci, nebo na přeměnu na nebankovní úvěrovou instituci mohly znovu přibýt, protože od roku 2012 bude minimální základní kapitál banky 180 milionů rublů (přes 100 milionů korun).

To ale není jediný faktor, který povede k poklesu počtu bank. Odborníci se obávají, že v důsledku recese ruský bankovní sektor teprve pocítí krizi v podobě nesplácených úvěrů.  Podle Kudrina se podíl nesplacených úvěrů na celkových úvěrech bude koncem tohoto roku pohybovat v pásmu 10 - 15 procent.

Myšlenku o nevyhnutelnosti fúzí hráčů ve finančním sektoru a menšího množství bank představili v minulosti i představitelé ruské Centrální banky. Ale jaká konkrétní hranice by podle regulátor trhu byla ideální, bankéři neřekli těžké odhadnout.

Již v únoru bývalý ministr financí a současný předseda banky VTB 24 Michail Zadornov v rozhovoru pro The New Times prohlásil, že ruskému sektoru by stačilo 360 bank. K 1. únoru bylo tehdy v Rusku 1108 úvěrových institucí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru