Pražská burza se již od konce prázdnin drží na stejných hodnotách. Nebylo by však tomu tak, nebýt akcií finančních společností. Právě akcie finančních domů jsou jediné, jejichž ceny v posledním měsíci výrazněji rostly. Erste Bank, VIG, a především Komerční banka tak nedovolily hlavnímu indexu PX začít padat.

Třeba akcie Komerční banky přidaly za poslední měsíc přes 11 procent. Cenné papíry rakouské VIG jsou o 10 procent silnější. Ostatní akcie vesměs ztrácely.

"Investory nalákaly k nákupu bankovních akcií především velmi dobré výsledky amerických bankovních domů. Na bankovní akcie se navíc jen sypala nákupní doporučení," říká analytik Milan Lávička ze společnosti Atlantik FT.

Zájem investorů je markantní především v případě akcií Komerční banky. Ty v pátek prudce posílily o pět procent jako jediné z celé burzy. Včera přes den rostly taktéž jediné na burze o další tři procenta až na 3941 korun za jednu. Ke konci obchodování sice začaly klesat, konečný výsledek ale nebyl znám kvůli technickým problémům burzy, která neuveřejnila závěrečné hodnoty.

Již v pátek akcie KB nastartovalo vysoké doporučení od banky HSBC, která stanovila jejich cílovou cenu až na 5100 korun za akcii. „V případě Komerční banky si však investoři všímají i jiné věci: Je ve srovnání s konkurencí, jako jsou třeba polské banky PKO a Pekao, značně podhodnocená. Poměr zisků k cenám akcií je v případě české banky 14, u polských bank se drží mezi 18 a 20,“ tvrdí Peter Vidlička z brokerského domu Wood & Company.

Jinými slovy, s ohledem na to, kolik banka vydělává, jsou ve srovnání s jinými ústavy domy její akcie levné. "Další potenciál pro růst je tedy ještě značný," dodává Vidlička.

Rakouská Erste Bank je na tom v tomto směru o něco hůře, na druhou stranu ale hned pět finančních domů zvedlo v posledních dnech cílovou cenu pro její akcie. Včera se k nim připojila německá Deutsche Bank, která ji stanovila na 30 eur za akcii, tedy přibližně na hodnotu, za kterou se akcie Erste v současnosti na burze obchodují.


Již v pátek oznámí Erste Bank své výsledky hospodaření za třetí čtvtrtletí. Mnohem více než samotná čísla však investory bude zajímat, zda Erste skutečně vydá nové akcie. Již nějakou dobu se totiž na trhu spekuluje, že rakouská banka chce vydat akcie za miliardu eur, čímž by celkový počet svých akcií zvýšila o deset procent.

"Čekáme, že to v pátek banka oficiálně oznámí. Rozředění kapitálu by samozřejmě nebylo pro cenu jednotlivé akcie dobré," říká Lávička.Příští středu pak odtajní výsledky hospodaření i Komerční banka.

Jak se akciím bank bude dařit dál, tak není zdaleka jisté. Více napoví jednak výsledky, jednak celková nálada na trzích. Ta by se po konci optimistické výsledkové sezony v USA mohla totiž výrazně zhoršit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru