V rámci dohody o restrukturalizaci s Evropskou komisí se z ING stane banka zaměřená hlavně na evropský trh, sdělila v pondělí společnost. Svoji pojišťovací divizi hodlá odprodat.

Nové oznámení bylo překvapivé rychlostí záměru, protože podobný krok analytici očekávali, avšak až později. ING již ustavila oddělené správní rady pro bankovní a pojišťovací divizi, popírala však, že chce obě součásti oddělit.

Z procesu rozdělování, který by měl trvat až do roku 2013, vyjde ING jako banka s primárně evropskými aktivitami s některými menšími divizemi v jiných částech světa. Firma uvedla, že po restrukturalizaci bude její bilanční suma o 30 procent nižší než před vládní finanční pomocí z loňského roku. V polovině června tato suma činila zhruba 1,2 bilionu eur.

"Pro pojišťovnu ING v České republice pokračuje každodenní byznys jako obvykle. Na tomto trhu jsme jedním z důležitých hráčů a tím také chceme zůstat i nadále," uvedla mluvčí ING Alexandra Gjuričová. Části skupiny ING, která se v ČR zaměřuje na pojištění, fondy, spořící účty a hypotéky, v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 45 procent na 526 milionů korun.

Státní pomoc splatí

ING rovněž sdělila, že předčasně splatí 50 procent z deseti miliard eur pomoci, kterou od nizozemské vlády dostala loni v říjnu za eskalace finanční krize. Skupina také vydá nové akcie v hodnotě 7,5 miliardy eur. Státní pomoc, která ochránila ING před dopady finanční krize, šetřila Evropská komise.

Jako podmínku schválení si vynutila některé hluboké změny, zejména výrazné snížení velikosti skupiny. Podobné dohody komise nyní uzavírá i s dalšími bankami, jimž pomohly vlády. U německé Commerzbank si už vyžádala snížení bilanční sumy o 45 procent a nyní se čeká na její verdikt ohledně britských Royal Bank of Scotland a Lloyds Bank Group. Na řadě jsou pak belgická KBC a francouzsko-belgická skupina Dexia.

ING uvedla, že oddělení pojišťovací divize se uskuteční prostřednictvím prodeje akcií na trhu nebo přímými prodeji. Skupina rovněž ING odloučí některé hypoteční operace v Nizozemsku a prodá americkou divizi internetového bankovnictví ING Difect USA.

V pondělní zprávě ING také uvedla, že očekává ve třetím čtvrtletí zisk kolem 750 milionů eur, zatímco lono za stejné období utrpěla ztrátu 568 milionů eur.

Restrukturalizace zasáhne i Česko

ING již v lednu oznámila, že v rámci restrukturalizace celé skupiny propustí ve světě 7000 zaměstnanců, tedy více než pět procent své celkové pracovní síly. Změny shrnula v programu "Back to Basics" ("Zpátky k základům"), podle BBC má být letos propuštěno až 10.800 ldií.

V dalších měsících zveřejnila plány prodeje 10-15 svých firem v Evropě a stažení z 10 z 48 zemí, v kterých v současnosti působí. V srpnu skupina sdělila, že chystá velkou restrukturalizaci české pobočky, která by měla zasáhnout až několik stovek lidí z celkem 750 zaměstnanců.

Skupina ING je jedním z největších poskytovatelů finančních služeb v Evropě. Na český trh vstoupila v roce 1991 prostřednictvím ING Bank a nyní zde má aktivity v bankovnictví, pojišťovnictví i investování a správě aktiv.