Důvěra v tuzemskou ekonomiku letos v říjnu podle Českého statistického úřadu mírně klesla. Souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 0,6 bodu, klesla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. Ve srovnání s říjnem 2008 je souhrnný ukazatel důvěry nižší o 12,9 bodu.

Důvěra podnikatelů v říjnu se proti září propadla o 0,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila pouze ve vybraných odvětvích služeb, zatímco v průmyslu, ve stavebnictví i v obchodě klesla.

Ve srovnání s loňským říjnem je důvěra podnikatelů nižší o 16,2 bodů.


Indikátor spotřebitelské důvěry se proti minulému měsíci snížil o 1,3 bodu, ve srovnání s nízkými hodnotami roku 2008 je o 0,2 bodu vyšší.

Spotřebitelé očekávají zhoršení své finanční situace

 

Ze šetření mezi spotřebiteli v říjnu vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají zhoršení celkové ekonomické i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvyšování nezaměstnanosti, se v říjnu proti minulému měsíci nezměnil. Nepatrně se zvýšil podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit.

V průmyslu se v říjnu hodnocení současné celkové ekonomické situace proti září zlepšilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se naopak mírně zhoršilo a podle mínění podniků se snížily také zásoby. Pro příští tři měsíce jsou očekávání firem ohledně vývoje výrobní činnosti i zaměstnanosti horší než v září, stejně jako pro období příštích šesti měsíců. Celkově se důvěra v průmyslu v říjnu meziměsíčně poprvé po sedmi měsících snížila, a to o tři body. Meziročně je pak o sedm bodů nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v říjnu meziměsíčně snížilo, stejně jako hodnocení celkové poptávky. V příštích třech měsících očekávají dotázané podniky ve srovnání se zářím mírné zlepšení vývoje stavební činnosti a zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,3 měsíce dopředu. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v září. Celkově se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně snížila o 0,5 bodu a je o 32,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v říjnu ve srovnání se zářím hodnocení ekonomické situace zhoršilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou však vyšší než v září, pro příštích šest měsíců jsou naopak nižší. Zásoby se podle firem v říjnu zvýšily. Celkově se důvěra v obchodě v říjnu proti září snížila o 2,7 bodu. V meziročním srovnání je pak nižší 20,7 bodu.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v říjnu ve srovnání se zářím zlepšilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v září, pro období příštích šesti měsíců jsou stejná. Celkově se důvěra ve vybraných službách proti minulému měsíci zvýšila o 3,3 bodu a je o 25 bodů nižší než před rokem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru