V pátek zrušil opakovaně Krajský soud v Brně pokutu 240 milionů korun pro RWE Transgas od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z roku 2007 za zneužití dominance na trhu. Věc vrátil ÚOHS k opětovnému rozhodnutí. ČTK to v pátek řekl soudce brněnského krajského soudu David Raus. Krajský soud se pokutou zabýval už podruhé, jeho původní verdikt loni zrušil Nejvyšší správní soud (NSS). V pátek krajský soud rozhodl stejně jako v říjnu 2007. ÚOHS verdikt respektuje.

Krajský soud dal nyní za pravdu žalobci, tedy RWE Transgas, v tom, že není přesně vymezen relevantní trh, na kterém se firma pohybuje. Otázkou je, zda území tohoto trhu je stejné jako území České republiky, nebo je územně větší. ÚOHS by se měl podle krajského soudu zabývat vymezením tohoto trhu a zda na něm firma zaujímá dominantní postavení. "Pak je teprve možné zabývat se otázkou jeho případného zneužití," uvedl Raus.

"ÚOHS rozsudek respektuje. Blíže se k němu vyjádří poté, až jej dostane v písemné podobě," řekl ČTK mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

RWE, která měla v době porušení zákona na českém trhu s plynem víc než 80procentní podíl, dostala pokutu za územní omezování distribučních společností mimo svou vlastní síť. Antimonopolní úřad tvrdil, že chování RWE mohlo poškodit konečné zákazníky. Původně před třemi lety antimonopolní úřad udělil pokutu 370 milionů, předloni ji snížil na 240 milionů. Pokuta byla v té době jednou z nejvyšších, které ÚOHS udělil.

Firma podle původních verdiktů antimonopolního úřadu zneužila dominanci podle práva evropského i podle práva českého. Podle krajského soudu to bylo špatně, a proto pokutu zrušil. NSS byl ale jiného názoru a naopak potvrdil, že takto postupovat lze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru