Snížení mezd v ČSA

30 % piloti

15 % palubní průvodčí

10 % ostatní

Nový předseda představenstva Českých aerolinií Miroslav Dvořák v pátek podepsal se všemi odborovými organizacemi dohody o snížení mezd.

Piloti přijdou o 30 procent, letušky o 15 procent a ostatní zaměstnanci o deset procent platů. Dodatky ke kolektivní smlouvě platí od 1. listopadu. Oznámila to mluvčí šéfa představenstva Eva Krejčí. Prezident ČSA Radomír Lašák v reakci plní svůj slib a odchází z firmy.

"Součástí dohody nejsou žádné stávající či budoucí kompenzace. Miroslav Dvořák ocenil vstřícný přístup odborů a jejich zodpovědnost vůči budoucnosti firmy," uvedla Krejčí. Mimo jiné díky nižším platům by měly aerolinie ušetřit do konce příštího roku 1,6 miliardy korun.Částka zahrnuje snížení mzdových nákladů a úspory vzniklé dokončením restrukturalizace.

Průměrný plat pilota je nyní 212.000 korun, firemní průměr přesahuje 60.000 korun.

"Vzdáním se části své mzdy udělali zaměstnanci Českých aerolinií důležitý a velmi potřebný krok k  záchraně společnosti. Vytvořili tak prostor pro její stabilizaci i její postupný návrat k zisku," uvedl po podpisu Dvořák.

Lašák a celé vedení odchází

V reakci na dohodu oznámil prezident firmy Radomír Lašák, že celé vedení včetně jeho osoby odchází. "Já i celé vedení plníme svůj slib, ze společnosti České aerolinie odcházíme a přejeme novému týmu úspěšnou realizaci restrukturalizačního plánu a i trochu štěstí," napsal Lašák v e-mailu novinářům.

Lašák by měl odejít k poslednímu říjnu, jeho osm viceprezidentů zřejmě končí dnes. Podle Lašáka je nyní plán roku 2010- " mít ČSA v černýh číslech, mnohem reálnější."

Dvořák, který zároveň vede Letiště Praha, se ujal funkce předsedy představenstva v pondělí. Vystřídal Lašáka, který zůstal prezidentem.

Dvořákův plán

Nový šéf Miroslav Dvořák představil již dříve základní plán, jak šetřit náklady zadluženého státního podniku. Využije přitom synergií s Letištěm Praha, které zároveň také řídí. V roce 2011 se ČSA podle něj mohou dostat do zisku - pro letošek však ještě naopak počítají s rekordní ztrátou: až 3,2 miliardy korun.

Jde ovšem v zásadě o původní plán jeho předchůdce v čele ČSA Radomíra Lašáka. I ten počítal letos se zhruba třímiliardovou ztrátou, příští rok ještě se zhruba půlmiliardovým propadem, a v dalším roce už s černými čísly.

Výnosy: letenky, marketing

"Zaměříme se na redukci nákladů a synergie s letištěm. Výnosy plánuji zvýšit především zlepšením systému prodeje letenek a posílením aktivního marketingu," uvedl včera Dvořák ve svém prvním prohlášení po nástupu do nové funkce.

Konkrétní přínos z užší spolupráce ČSA a letiště přinese podle Dvořáka například centralizace nákupu zboží a služeb, obě firmy mohou společně vyjednávat o lepších podmínkách s dodavateli.

Úspory si slibuje od lepšího využívání letištních kapacit a snížení nákladů na letecký provoz. Synergií obou firem chce využít i v personální oblasti, sloučení některých postů se má týkat i managementu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru