Dva nejbohatší Češi, Petr Kellner a Pavel Tykač, jsou blízko velkému obchodu s akciemi ostravských hutí ArcelorMittal. Firmy obou finančníků mohou na akciích vydělat miliardy – a ukazuje se, že český stát, který se transakcí také účastnil, o výdělek přišel. Zisk pramení z prodeje čtrnácti procent akcií ostravských hutí.

O ně se stát nejdřív přel s firmami, za nimiž stál právě Tykač s Kellnerem. V arbitráži předloni padl verdikt, že stát má za akcie dostat 850 milionů, což ministerstvo financí vedené tehdy Miroslavem Kalouskem hodnotilo jako velkou výhru.

Nyní se ale dokončuje obchod, kdy akcie doputují až k majoritnímu vlastníkovi hutí Lakšmí Mittalovi. Z dokumentů, jež mají HN k dispozici, vyplývá, že indický magnát za ně dá přes 7 miliard.

Desetinásobná hodnota

O chystaném obchodu píše PPF už ve své loňské výroční zprávě. Teď se prodej podílu v ArcelorMittalu Ostrava – a tedy i dělení několikamiliardového zisku mezi Kellnera a Tykače – blíží.

"Prodej akcií za částku, která se blíží zhruba sedmi miliardám, je připravený, předjednaný. K jeho konečnému vypořádání by mělo dojít v první půli příštího roku," řekl HN zdroj, obeznámený s vývojem transakce.

Nachystanou dohodu odmítají zástupci PPF i ArcelorMittalu potvrdit. "Nekomentujeme pověsti z trhu a podobné spekulace," reagoval na dotazy HN mluvčí hutního gigantu Giles Read. Také Alexej Bechtin z PPF odmítl jednání s ArcelorMittalem komentovat.

Balík akcií ostravské huti už se ale dal do pohybu. Lze to vyčíst z účetních závěrek Petrcíle, jež byly nedávno zveřejněny na portálu justice.cz. Vyplývá z nich, že Petrcíle akcie huti prodala za 7,2 miliardy korun. Vzhledem k tomu, kolik za ně státu zaplatila, vydělala přes šest miliard.

Přípravné kroky

Akcie se zatím pohybují jen v rámci skupiny PPF, z firmy kontrolované Tykačem a Kellnerem se přesouvají čistě do Kellnerova hájemství. Jak HN včera sdělil mluvčí PPF Bechtin, koupila je firma Bonacova Limited. "Jejím jediným akcionářem je PPF Group N.V.," upřesnil Bechtin. "Jde o dílčí operaci, která je součástí příprav na prodej celého balíku do rukou ArcelorMittalu," vysvětluje dobře informovaný zdroj HN.

Pokud se transakce dotáhne do konce, nebude to pro Mittala špatný obchod. Majoritu v ostravské huti v roce 2003 při privatizaci získal za pouhých 270 milionů korun. Letos v létě se dohodl se státem na odkoupení dalšího 11procentního balíku akcií za 7 miliard korun, ty má ale splácet až do roku 2015. Peníze na akcie od státu i od PPF, přitom může vzít vlastně z ostravské huti: už dnes odtud má mateřská skupina ArcelorMittalu půjčeno na nízký úrok 25 miliard korun. A bude-li si v budoucnu brát půjčky u bank, může za ně podle nedávného rozhodnutí valné hromady ostravské dcery ručit jejími vlastními akciemi.

Získá-li Mittal akcie jak od státu, tak od PPF, získá konečně sílu k vytěsnění menšinových akcionářů, kteří protestují proti tomu, jak z Ostravy vytahuje formou půjček zisky.

ctete-v-patek-530.gif

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru