Pětadvacet nejvyšších manažerů sedmi amerických bank a automobilek, kterým stát poskytl kvůli krizi finanční pomoc, čekají letos o poznání chudší Vánoce. Vláda v nejbližších dnech představí plán, podle něhož se mají jejich mzdy zkrátit ve srovnání s loňskem v průměru až o 90 procent. Celkové příjmy, v nichž jsou zahrnuty i bonusy a příspěvky na důchod, mají klesnout o polovinu. A u některých společností budou navíc stanoveny platové stropy. S odvoláním na dobře informované zdroje to napsal deník The New York Times.

Tyto drastické škrty připravuje "mzdový car" Kenneth Feinberg, kterého Obamova administrativa pověřila, aby provedl revizi platů v podnicích se státním podílem.

Za vším je politické zadání – lidé stále viní bankéře, že jejich chamtivost rozpoutala ekonomickou krizi. A Bílý dům rozhořčení nad vysokými odměnami, které si například v pojišťovně American International Group (AIG) rozdělovali manažeři i z peněz daňových poplatníků, moc dobře slyší. Zvláště v době, kdy se ve Spojených státech vyšplhala nezaměstnanost na téměř 10 procent.

Chystaný plán americké administrativy ilustruje ponižující pád někdejších pyšných obrů, ze kterých se nyní stali svěřenci státu. Vláda už mluví do jejich podnikání a nyní navíc bude rozhodovat i o mzdách jejich šéfů.

Snížení platů se týká bank Citigroup, Bank of America AIG a automobilek General Motors a Chrysler včetně obou jejich finančních poboček – GMAC a Chrysler Financial. Ani jedna ze společností nechtěla zprávu oficiálně komentovat. Oficiální stanovisko nevydalo ani ministerstvo financí. 

Snahy omezit příjmy vysoce postavených bankéřů ale už dříve ostře kritizoval například letos v létě jmenovaný nový šéf AIG Robert Benmosche. "Stále potřebujete dávat lidem konkurenceschopné platy," argumentoval Benmosche.
ctete-v-patek-530.gif

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru