Zisk přední světové tabákové společnosti Philip Morris International ve třetím čtvrtletí klesl meziročně o 14 procent na 1,80 miliardy USD (zhruba 31 miliard Kč). Výrobce cigaret s vlajkovou značkou Marlboro, který dominuje i českému trhu, utrpěl na příjmech kvůli rozsáhlému zvýšení spotřebních daní v USA a v zahraničí mu škodily dopady recese spolu se silným kurzem dolaru.

Podrobnější výsledky hospodaření své české pobočky firma zveřejní až v rámci výsledků za celý letošní rok v březnu 2010. Rok 2009 by pro Philip Morris ČR měl přinést určitou stabilizaci, protože letos nedošlo ke zvýšení spotřební daně u cigaret, doprovázené efektem předzásobení, uvedla dnes společnost Atlantik finanční trhy.

"Trh s cigaretami v ČR se zvýšil o 10,3 procenta díky nízké srovnávací základě v roce 2008, která byla nepříznivě ovlivněna efektem předzásobení v roce 2007," řekl analytik společnosti Milan Vaníček. "Po očištění o tento faktor by trh s cigaretami poklesl o 10,8 procenta následkem zvýšení spotřební daně ve 3. čtvrtletí 2008 a zvýšení cen v tabákovém sektoru v roce 2009," dodal. Pokles prý odpovídá trendu z prvních dvou čtvrtletí, kdy dosáhl 13,5 a 9,2 procenta. Podíl spolennosti na českém trhu prý stoupl o 3,6 procentního bodu na 50,5 procenta.

Druhý největší výrobce cigaret po čínském státním podniku China National Tobacco podle čtvrteční zprávy vydělal 93 centů na akcii, což bylo mírně nad očekáváním. Analytici podle agentury Thomson Reuters v průměru odhadovali zisk 91 centů.

Čisté výnosy bez započítání daní klesly o 5,3 procenta na 6,58 miliardy USD. Odbyt výrobků bez zahrnutí nových akvizic se snížil o čtyři procenta.

Kuřácí přechází k levnějším značkám 

Propad ekonomiky nutí kuřáky přecházet k levnějším značkám. Americká vláda navíc letos zvýšila spotřební daň na cigarety o rekordní sumu 62 centů na krabičku.

Slabší prodeje hlásila i konkurenční firma Reynolds American. Její zisk v posledním čtvrtletí mírně klesl na 362 milionů dolarů a čisté výnosy se snížily o pět procent na 2,15 miliardy USD. I Reynolds však měl výsledky lepší, než se čekalo.

Philip Morris s ohledem na poněkud lepší výsledky ve srovnání s očekáváním zlepšil výhled pro letošní rok. Zisk nyní firma očekává v rozpětí 3,20-3,25 dolaru na akcii proti dosavadnímu rozpětí 3,10-3,20 USD.

Philip Morris International vznikl loni vyčleněním ze skupiny Altria, které zůstala americká divize Philip Morris USA. Součástí firmy je Philip Morris ČR, největší tabáková společnost v Česku a výrobce cigaret značek Petra a Sparta. České pobočce se v letošním prvním pololetí zvýšil konsolidovaný zisk po zdanění meziročně o 81,2 procenta na 1,1 miliardy korun a tržby vzrostly o 30,4 procenta na 5,5 miliardy Kč.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru