Opční program ČEZ

Roční příděly manažerům

 

150 000 ks - předseda představenstva

100 000 ks - prvního místopředsedu představenstva

70 000 ks - druhý místopředseda

60 000 ks - člen představenstva 

50 000 - 10 000 ks - další vybraní manažeři podle významu jejich pozice

Kritizovaný opční program elektrárenské společnosti zřejmě čeká znovu vlna kritiky. Akcie společnosti vzrostly od začátku roku o 13 procent, což několik manažerů přimělo k využití bonusového opčního programu, vyplývá to z informací o manažerských obchodech, které zveřejňuje Česká národní banka. O vybírání opcí informoval jako první deník E15.

Opce na nákup akcií dostávají manažeři ČEZ jako motivační bonus ke svému platu. Díky tomu mohou odkoupit akcie společnosti za cenu, kterou mají akcie na počátku účasti v programu.

Podle E15 si například šéf útvaru fúzí a akvizic Vladimír Schmalz minulý týden koupil 50 tisíc kusů akcií při ceně 234,5 koruny za akcii, takže při současném tržním ocenění na hladině 900 korun přitom akcie mají hodnotu 45 milionů. Schmalz však zatím k realizaci zisku 33,3 milionu korun nepřistoupil a zřejmě tak spekuluje na další růst akcií ČEZu.

Milionové zisky naopak realizovali další členové managementu skupiny ČEZ. Šéf útvaru rozvoj transakce Jiří Feist za stejnou opční cenu jako Schmalz nakoupil 35 tisíc akcií a dvacet tisíc z nich prodal po 907 korunách. Čistý výnos z prodeje části akcií získaných v rámci opčního programu ČEZu tak Feistovi přinesl asi 13,5 milionu korun.

Také výkonný ředitel ČEZu Daniel Beneš uplatnil svou opci na nákup 75 tisíc kusů akcií za cenu 594 korun, aby akcie prodal při ceně 903 korun a získal tak 23,2 milionu korun. „Uplatnění opčního programu je osobním rozhodnutím manažerů. společnost ČEZ je nebude komentovat,“ citoval E15 mluvčí společnosti ČEZ Evu Novákovou.

Opční programy ČEZ: proti minulosti méně štědrý, ale přístupnější více lidem

ČEZ byl několikrát za opční program kritizován, proto loni přistoupil na jeho úpravy. Při dobrých výsledcích společnosti si tak stále manažeři mohout přijít až na stovky milionů korun, nicméně proti dřívějšímu stavu je objem nabízených opcí nižší, ale může ho využít větší počet manažerů.

V upraveném opčním programu je pro předsedu představenstva roční příděl opcí ve výši 150 000 ks, pro prvního místopředsedu 100 000 ks, pro druhého místopředsedu 70 000 ks a pro člena představenstva 60 000 kusů. Pro další vybrané manažery se roční příděly opcí pohybují od 10 000 ks do maximálně 50 000 ks opcí podle významu jejich pozice.

V minulosti měli členové představenstva nárok na 300 000 kusů opcí pro čtyřleté funkční období (tedy 75 tisíc akcií za rok), později zatímco podle současného systému je to 240 tisíc kusů opcí. Výzvu pro uplatnění opce může držitel realizovat nejdříve po dvou letech od přídělu opcí, nejpozději však do poloviny čtvrtého roku od daného přídělu opcí.

Letos v červenci bylo do opčního programu zařazeno několik nových jmen: Kamil Čermák, šéf ČEZ ICT Sevices, šéf útvaru řízení rizik Jan Klaus, zmíněný Jiří Feist – všichni s ročním nárokem na 10 tisíc opcí, informuje E15.

Související