Společnost Tesco Stores ČR přistoupila na požadavek odborářů a své prodejny zavře na Štědrý den o něco dříve než loni, nejpozději ve 14:00. Řekl to ve středu předseda Odborové organizace zaměstnanců Tesco Stores ČR Ivan Předinský. Naopak obchodní řetězce Ahold či Globus měnit vánoční otevírací dobu nehodlají. Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce.

Odborový svaz pracovníků obchodu vyzval v úterý obchodní řetězce, aby o letošních vánočních svátcích omezily otevírací dobu svých prodejen a například na Štědrý den měly otevřeno nejvýše do 14:00. Loni Tesco podle odborářů zavíralo své poslední prodejny na Štědrý den o hodinu později.

"Společnost Tesco Stores ČR vyšla vstříc návrhu zástupců nezávislých odborových organizací Tesco a rozhodla se v letošním roce uzavřít prodejny na Štědrý den již ve 14:00," sdělil Předinský z odborů v Tesku.

Jeho Odborová organizace zaměstnanců Tesco Stores ČR nedávno obnovila stávkovou pohotovost, protože se jí nelíbí, že v prodejnách Tesco má být v předvánočním období málo pracovníků. "Postoj zaměstnavatele (při zkrácení prodejní doby na Štědrý den) bude mít určitě vliv na další kroky při našich následujících společných jednáních, které byly v souvislosti se stávkovou pohotovostí zahájeny," uvedl bez dalších podrobností Předinský.

Obchody zavřené 25. prosince

Odboráři chtějí, aby se obchodní řetězce letos nepředháněly, který z nich bude mít na Štědrý den déle otevřeno. Loni na Štědrý den přitom například poslední hypermarkety Albert zavíraly až v 16:00. Odboráři míní, že velké obchody by měly zůstat zavřené i 25. prosince a jejich provoz by mohl být obnoven nejdříve 26. prosince.

Dlouhá otevírací doba na Štědrý den podle Jiřího Šafáře z Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) komplikuje pracovníkům supermarketů a hypermarketů dopravu do jejich domovů i přípravu svátečního večera. Šafář upozornil, že v okolních státech jsou velké obchody na Štědrý den zavřené.

"Vzhledem k odstartování vánočních nákupů v polovině září a začátkem října je dostatečný prostor pro nákupy všech občanů. Štědrý den je dnem pracovního volna, tak věříme, že si všichni mohou doplnit zapomenuté drobnosti v průběhu dopoledne," uvedl Šafář.

Na zákazníky se už hrnou předvánoční výprodeje, obchodníci se bojí krize - čtěte ZDE

Otevírací dobu o Vánocích navzdory výzvě odborářů nezmění například hypermarkety Globus, které stejně jako loni budou mít na Štědrý den otevřeno až do 15:00. Zavřeny zůstanou pouze 25. prosince a následující den se opět otevřou. "Lidé chtějí nakupovat i v tyto dny," řekl jednatel společnosti Globus ČR Petr Vyhnálek.

Stejná jako loni zůstane také otevírací doba supermarketů a hypermarketů Albert. Supermarkety této firmy budou na Štědrý den zavřeny nejpozději ve 14:00 a budou mimo provoz 25. i 26. prosince. Některé hypermarkety Albert budou na Štědrý den otevřeny až do 16:00 a znovu otevřeny mají být 26. prosince.

Otevírací doba obchodů není v Česku nijak omezena. Zákonodárci z řad ČSSD a KSČM se sice v roce 2005 pokoušeli zakázat noční prodej v supermarketech a prodej o státních svátcích, pro svůj návrh ale nezískali dostatečnou podporu. Provozovatelé obchodních řetězců tehdy namítali, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích a v noci obchody přišly o zákazníky a musely by propustit část zaměstnanců.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru