Jak je na tom rakouská ekonomika? Je tamní trh lákavý pro české firmy, a naopak? Čím to, že Rakušané vítají návštěvy z Česka přívětivěji? Má rakouská politika nějaký dopad na Českou ekonomiku?

Na podobné otázky jste se ptali Ondřeje Hampla, country manažera rakouské poradenské firmy Accedo pro Česko a Slovensko.

Ondřej Hampl (34) začal po úspěšném ukončení studia ekonomie na Hospodářské fakultě Technické univerzity v Liberci svou kariéru jako Junior Account Manager v reklamní agentuře Mediarex, kde sbíral první zkušenosti s klientskou poradenskou činností.

Následně přešel k oboru Public Relations do české pobočky britské agentury Mmd Corporate, Public Affairs & Public Relations Consultants, kde pracoval osm let naposledy jako Senior Account Manager. Kromě jiného byl zodpovědný například za klienty a komunikační kampaně ArcelorMittal (Mittal Steel), GE, RWE, Apple nebo IBM.

K jeho pracovnímu portfoliu patří také zkušenosti z oblasti krizové a interní komunikace a tvorby a provádění integrovaných komunikačních strategií. Od roku 2008 působí jako Country Manager Accedo Communications v ČR a SR.

Na vaše dotazy odpovídal na serveru Ekonom.cz v pátek 23. října od 10.00 hodin.

Rozhovor je uzavřen

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Doktor z Hor
Proč musíme pro dobrý burčák jezdit až do Rakouska? Moraváci, jak známo, prodávají jen břečku.
Kvalitní burčák najdete jistě i na české straně hranic, ale faktem zůstává, že tak jako rakouská úroveň služeb např. v oblasti cestovního ruchu je i rakouské vinařství o pškných pár let před námi. Z vlastní zkušenosti mohu porovnat úroveň ve vyhlášených vinařských oblastech Rakouska jako je Weinviertel či Burgenland. Vinaři i v těch nejmenších vinařských vesničkách mají sice stejně jako u nás i několik set let staré sklepy, ale v nich disponují tou nejmodernější technologií na zpracování a výrobu vína. V 500 let starém sklepě tak najdete moderní nerezové tanky nebo stáčírnu v hodnotě několik set tisíc eur, na jejíž nákup vinařství dosáhlo velmi často s nemalou podporou z evropských fondů.
Ondřej Hampl
Lista
Dobrý den, jak rakouské firmy upravují své výdaje na PR v době krize? Radikálně je omezují, nebo je naopak navyšují?
Chování rakouských firem v ČR je naprosto stejné jako v jiných zemích. Některé obory, které byly krizí více zasaženy jako např. finance, automobilový průmysl, pojišťovnictví, stavebnictví, apod. výdaje na oblast PR v době krize snížili, ale firmy s oblasti FMCG, nebo cestovního ruchu je naopak spíše navyšují.
Ondřej Hampl
anonym
Co se v Rakousku tak změnilo, že už nás neberou jen jako chudé příbuzné?
Ke změně došlo hlavně na naší straně hranice. ČR je pro rakouské firmy v současné době 3. nevýznamějším exportním trhem po Německu a Švýcarsku. Češi doslova zaplavují rakouská Alpská střediska, ubytovávají se v luxusním penzionech a stravují se v luxusních restauracích. Doba instatních polévek, paštik a řízků je pryč ...
Ondřej Hampl
DT
Když jednáte s rakouskými firmami, ptají se vás na temelín?
S tímto dotazem jsem se nesetkal.
Ondřej Hampl
Tom
Čím je Česko pro Rakouské firmy tak lákavé?
Určitě je to geografická blízkost, dopravní dostupnost a jistá nenasycenost nebo menší konkurence, která u nás v porovnání se zeměmi západní Evropy panuje. Svou roli v tom jistě má i společná historie obou zemí a národů. Rakouský pěněžní ústav pro našince jistě působí důvěryhodněji, než třeba ruský.
Ondřej Hampl
Lada
Kde je podle Vás v prostředí rakouského byznysu místo pro České firmy? Co jim mohou "zlaté české ručičky" nabídnout?
České firmy se v Rakousku prosazují např. v oblasti strojírenské a průmyslové výroby a např. Škodovku potkáte doslova na každé rakouské silnici. Jinak je ale působení českých firem na rakouském trhu v porovnání s aktivitou rakouských firem u nás zatím poměrně nevýrazné. V ČR je v současné době aktivních něco přes 2.500 rakouských firem, zatímco v Rakousku působí jen něco přes 130 českých subjektů.
Ondřej Hampl
Petra T.
Jak a v čem se liší český a rakouský byznys a styl podnikání?
Rozdíl ještě stále zústává především v přístupu k zákazníkům. V tomto ohledu se máme od našich rakouských partnerů ještě hodně co učit. Více si vážit zákazníka a jeho přání a inspirovat se typickou rakouskou zdvořilostí a pohostinností. Jinak co se týče přístupu k podnikání a byznysu větší rozdíly nepociťuji a při jednání s rakouskými partnery si češi a rakušané dobře rozumí.
Ondřej Hampl
HH
Byl jste na vídeňském plese v opeře? Jaké to tam je?
Zatím jsem osobně neměl příležitost, ale moji vídeňští kolegové se plesu pravidelně zúčastňují a ve Vídni a celém Rakousku se opravdu jedná o prestižní událost roku.
Ondřej Hampl
Dan
Rakouské řetězce v Česku jako Baumax, Möbelix, OMV a Spar znám, jsou ale nějaké české firmy nebo řetězce, které si na rakouském trhu vydobily místo?
V Rakousku se samozřejmě pod pojmem české firmy na prvním místě vybaví automobilový průmysl - tedy značka Škoda. Jako česká firma pro Rakušany je známá firma Baťa (pokud ji budeme brát jako českou firmu), pak je to samozřejmě pivovarnictví a značky Plzeňský prazdroj, Budvar a další značky piv. Česká republika je také populární v oblasti turismu, oblíbená destinace je samozřejmě Praha nebo Český Krumlov. Další značky spotřebního zboží nebo průmyslu z České republiky jsou však na rakouském trhu méně známé.
Ondřej Hampl
Filip N.
S tím jak dopadly poslední volby pro Svobodné - nebojíte se trochu extremizace tamní politiky? co by to znamenalo pro rakouský business?
Svobodní sice dosáhli v posledních volbách 14 %, ale na současné vládě se nepodílejí. Tu tvoří tzv. velká koalice tedy sociální demokracie a rakouská lidová strana. Proto extrémní strany na rakouský business žádný větší vliv nemají a dle tamních expertů by ho neměly ani pokud by byly ve vládě. O čemž se dá samozřejmě spekulovat.
Ondřej Hampl
Václav Podskalský
Mám pocit, že pro Rakušany jsme pořád chudáci z východu, kterým není možné důvěřovat. Funguje to i v obchodu - třeba pro Němce dělají první poslední, pokud v Česku nejednají rovnou s CEO, tak se vám vysmějí. Máte také takovou zkušenost?
S tímto názorem se nestotožňuji a odkazuji na jednu z mých předchozích odpovědí. ČR je v současnosti pro Rakousko třetím nejvýznamějším obchodním partnerem a v zemích střední a východní Evropy jsme tím vůbec nejvýznamnějsím. Rakousko je třetí největší zahraniční investor v ČR. Velmi silně jsou u nás zastoupeny rakouské banky a pojišťovny, služby, realitní kanceláře, konzultantské firmy, rafinerie OMV, atd. Dávno již tedy ve vzájemných rakousko-českých vztazích neplatí ono hanlivé "chudáci z východu".
Ondřej Hampl
Ivan H.
Co by měl český podnikatel vědět a na co se připravit, chce-li podnikat v Rakousku? Díky za odpověď
Je mi líto, ale na tento dotaz bych vás odkázal spíše na někoho z CzechTrade, neboť nejsem ten správný odborník. V naší kompetenci je spíše zastupování a marketingová či komunikační podpora spíše rakouských a zahraničních firem a subjektů podnikajících v ČR.
Ondřej Hampl
Související