Platy v ČT

34 653

Průměrná mzda v České televizi by se letos měla zvednout o 1719 korun na 34 653 korun. Počet zaměstnanců České televize se rok od roku zvyšuje o několik desítek.
Na konci loňského roku pracovalo v ČT 2881 zaměstnanců. Letos by měl jejich počet narůst o dalších sedm desítek. Ještě v roce 2005 v ČT pracovalo 2511 lidí.

Veřejnoprávní Česká televize (ČT) se připravuje na rozsáhlou restrukturalizaci. Ve středu některé její body oznámil na zasedání Rady ČT generální ředitel Jiří Janeček. Současné i budoucí změny mají vycházet z auditu, který si nechalo vedení vypracovat během léta.

Od 1. listopadu ČT sníží počty vedoucích pracovníků ze 14 na 10. Někteří vyšší manažeři prozatím přišli o služební vozy. "ČT čekají radikální změny," prohlásil Janeček.

Janeček zároveň uvedl, že do 1. dubna 2010 bude propuštěno 120 zaměstnanců ČT. Podle dřívějšího vyjádření Janečka by se mohlo propouštění týkat zhruba 30 procent z celkových asi 2300 zaměstnanců podle výsledků personálního auditu. "Dále také zvažujeme zmrazení mezd zaměstnanců na příští roky. O tom nyní jednáme a konzultujeme to s odbory," řekl radním Janeček.

Další propouštění podle něho vyvrcholí v příštím roce, kdy se například zruší jeden zahraniční štáb v Bruselu a post zahraničního zpravodaje ve Vídni. Naproti tomu bude zřízen nový televizní štáb na Blízkém Východě.

Česká televize letos očekává meziroční propad reklamních příjmů o více než 200 milionů korun. Celkově tak ČT za reklamu utrží 510 až 530 milionů, přičemž ke konci třetího čtvrtletí to bylo 375 milionů, informoval tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha. Podle něj je příčinou ekonomická krize. S tou se potýkají také komerční televize jako například Nova a Prima. 

Změny pod vedením šéfa digitalizace

Generální ředitel při zasedání konstatoval, že od 1. října funguje v ČT tým, který se bude zabývat restrukturalizací veřejnoprávní televize. Šéfem týmu strategii restrukturalizace byl stanoven Pavel Hanuš, současný vedoucí projektu digitalizace České televize. Hanuš se z pozice externího spolupracovníka přesunul do zaměstnanecké pozice. Podle Hanuše budou při restrukturalizaci použity stejné principy, jako při rozvoji digitalizace.

"Začneme pracovat na strategických změnách a navrhovat je vedení televize. Koncepci bychom měli předložit ke schválení do konce února 2010 - v průběhu ledna by však měla být hotová," řekl Hanuš.

Česká televize hospodaří sice už celé roky s vyrovnaným rozpočtem. Na druhé straně se ale gigantické médium, které hospodaří se stejným balíkem peněz jako některá ministerstva, nechová k penězům od plátců koncesionářských poplatků zrovna úsporně.Sami klíčoví lidé z managementu navíc několikrát přiznali, že ČT na tom není po finanční stránce vůbec dobře. Nyní oznámené kroky naznačují, že krize se dotkla i Kavčích hor.

"Proces restrukturalizace by měl vyvrcholit v polovině roku 2011, kdy bychom měli být po vzoru těch nejlepších západoevropských televizí veřejné služby schopni nabídnout vysílání a další služby na nejvyšší možné úrovni v mnohem efektivnějším balení než dosud. Vzhledem k tomu, že televize je živý organismus, musí změny být prováděny po jednotlivých etapách, aby nedošlo k ohrožení výroby a vysílání," uvedl Šticha. 

ČT měla loni vyrovnané hospodaření s výnosy a náklady 6,76 miliardy korun, což bylo o desetinu více než v roce 2007. Z televizních poplatků inkasovala 5,79 miliardy Kč. Letos plánuje vyrovnané hospodaření s výnosy 7,32 miliardy Kč, z toho 5,8 miliardy z televizních poplatků. 

Podzim v televizi: Vyprávěj a Duety

Zábavě v České televizi má na podzim vévodit soutěž pěveckých dvojic nazvaná Duety... když hvězdy zpívají, která má odstartovat koncem října. Tvůrci očekávají zopakování úspěchu jako v minulosti taneční show StarDance.

Novým (povinným) seriálem je od září Vyprávěj, který mapuje ve čtyřech sériích historii rodiny Dvořákových od šedesátých let až po současnost. V hlavních rolích vystupují Roman Vojtek, Andrea Kerestešová, Veronika Freimanová, Svatopluk Skopal a Nina Divíšková.

Na veřejnoprávních obrazovkách naopak skončí po dvaceti letech americký animovaný seriál Simpsonovi. Seriál o populární žluté čtyřprsté rodince ze Springfieldu by se měl místo ČT objevit na komerční televizi Prima. Ta zakoupila vysílací práva od amerického majitele licence, společnosti Fox.

Čím chce veřejnoprávní televize přilákat diváky o Vánocích zatím televize neoznámila. Lze ale očekávat, že úsporné kroky se projeví i v programu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru