Německý finanční ústav Deutsche Bank očekává za třetí čtvrtletí čistý zisk asi 1,4 miliardy eur (zhruba 36 miliard Kč). To je výrazně více než před rokem, je to ale především zásluha různých daňových úlev. Banka má výsledky zveřejnit až příští týden, předběžné údaje ale nečekaně oznámila už ve středu. Analytici čekali, že čistý zisk bude ve čtvrtletí činit jen asi 755 milionů eur.

Vzhledem k tomu, že za růstem zisku jsou hlavně daňové úlevy, akcie na zprávu reagovaly propadem skoro o pět procent, i když později pokles zmírnily. Zisk před zdaněním by měl činit 1,3 miliardy eur, zatímco analytici v průměru očekávali zhruba 1,2 miliardy eur.

Výsledky solidní, ale ne zázračné

Investoři se akcií největší německé banky zbavovali částečně proto, že v posledních týdnech už se kurz výrazně zvýšil. Majitelé akcií teď mají obavy, zda se bance podaří udržet ziskovost a výkon v divizi investičního bankovnictví, která je pro banku zcela klíčová.

"Výsledky jsou to solidní, ale ne nějak zázračné. Výsledky investičního bankovnictví asi nebyly tak dobré jako v amerických bankách," uvedl analytik banky UniCredit Stefan Stalmann.

Za poslední dva měsíce akcie Deutsche Bank zpevnily o více než 15 procent. Na nečekané zveřejnění předběžných čísel dnes nejprve zareagovaly propadem skoro o pět procent, později ztrátu zmírnily na méně než tři procenta. Mírně tak zaostávaly za indexem evropských bankovních titulů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru