Sázková kancelář Fortuna, která patří investiční společnosti Penta, by mohla nabídnout akcie investorům na pražské burze. HN to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje obeznámené se situací ve Fortuně. S tím, že firma sice v současnosti dělá přípravy na vstup na burzu, ale tyto přípravy jsou teprve v počáteční fázi.

Představitelé Penty i burzy se k této možnosti zatím vyjadřují jen opatrně. „V nejbližších dvou letech Penta neplánuje prodej společnosti Fortuna Group. Plánujeme dále zvyšovat její hodnotu, přičemž jednou ze zvažovaných alternativ může být také IPO – tedy prodej akcií na burze. Konečné rozhodnutí bude však přijaté až v roce 2010,“ řekl HN mluvčí Penty Martin Danko.

„Nás s tímto záměrem Fortuna nekontaktovala. Což ostatně není její povinnost. Jestli něco probíhá, jsou to jednání s investičními bankéři,“ dodal k tomu generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.

Představitelé dvou největších hráčů Patria Finance a Wood & Company situaci kolem Fortuny nekomentovali.

Malá emise, dobrý příběh

Podle makléřů a analytiků by vstup Fortuny na burzu smysl dával. „Ten příběh má pointu. Firmě se daří i v době krize, sázení je byznys, kterému se daří i ve špatných časech. Firma je zaměřená na drobné klienty, skvěle dělá marketing a IPO má velkou marketingovou hodnotu. Nepůjde o nijak obrovskou emisi, ale měla by být pro Prahu dostatečná,“ myslí si Jan Procházka z firmy Cyrrus, který přivedl na burzu do Polska dvě české menší firmy.

Penta již loni oznámila, že chce sázkovou kancelář prodat. Nakonec však svůj záměr odvolala, protože se nenašel vhodný kupec. Jinými slovy, nikdo nenabídl dostatečný obnos. Jak vyplývá z Dankova vyjádření, Penta teď nebude chtít prodat celou firmu. Tomu odpovídají i spekulace v médiích podle nichž má zájem o sázkařské aktivity Sazky, čímž by posílila svou pozici na trhu.

Investiční skupina Penta koupila Fortunu na přelomu let 2004 a 2005 od textaře Michala Horáčka a jeho tří společníků za zhruba dvě miliardy korun. Penta tak teď bude chtít za Fortunu jistě více. Když si nechá ve firmě většinový podíl a zbytek rozprodá investorům, mohla by tak získat více než miliardu korun. Tedy podobně jako třeba autobazar AAA Auto. To je ostatně hranice, kterou je podle makléřů nutno překročit, aby byla emise dostatečně zajímavá pro obchodování na české burze.

Žádný spěch

Fortuna se připojuje k řadě firem, které se zajímají o prodej akcií na burze, ale které zároveň se svým záměrem zřejmě ještě nějaký čas vyčkají. Již loni oznámila svůj záměr posílit pražskou burzu logistická CS Cargo. „Nikdo neví, co bude za rok. Počkáme ještě minimálně tři čtvrtě roku, než se rozhodneme, řekl její šéf Jiří Zrůst.

Dalšími adepty jsou i sázkařská firma Chance nebo technologická společnost Zoner. Ta oznámila vydání dluhopisů na pražské burze. Do pěti let by tam ráda obchodovala i své akcie. Jak to zatím vypadá, ani jedna z firem však nebude s uvedením akcií na burzu spěchat. Poslední debut tak zatím na pražské burze měla loni v květnu těžařská NWR. Potom trh s IPO kvůli finanční krizi zamrzl.

Na pražskou burzu tak tímto způsobem přišlo v její historii jenom pouhých pět firem. Ostatní akcie, které se v Praze obchodují, tam buď zůstaly z kuponové privatizace, nebo se již předtím obchodovaly na jiných burzách.