Evropská unie nejspíš pomůže producentům mléka více než sedmi miliardami korun (280 milionů eur) z unijního rozpočtu pro příští rok. Novinářům to v pondělí před zahájením jednání ministrů zemědělství EU v Lucemburku řekla eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová. Unie tak vyhoví požadavku 21 členských států, mezi nimiž je i Česko, na poskytnutí mimořádné dotace 300 milionů eur (zhruba 7,8 miliardy korun), přičemž celá tato částka v rozpočtu údajně není.

"Vyprázdním svoje kapsy. Pro farmáře mám 280 milionů eur. Nemám konto ve Švýcarsku, abych mohla dát více," vysvětlovala eurokomisařka výši mimořádné dotace. Podle ní je nicméně pozitivní, že výkupní ceny mléka, které se v uplynulých měsících rekordně propadaly, začínají pozvolna stoupat. To je však jen případ některých členských států, například v Česku se ale ceny významněji nepohnuly.

Pozice České republiky je o to horší, že nemá peníze na pomoc farmářům na národní úrovni, na rozdíl od jiných zemí. Česko tak nejspíš nebude ani vykupovat kvóty na mléko od zemědělců, ani když se na tom dnes dohodne EU. Novinářům to ráno řekl náměstek českého ministra zemědělství Stanislav Kozák. Podle něj v českém rozpočtu není na toto opatření dostatek finančních prostředků, vláda má navíc výhrady i k návrhu na výkup kvót, který dnes představí Evropská komise a ministři by jej měli nejspíše schválit.

"Tak jak je návrh ustaven, tak se nejedná o skutečný odkup, ale de facto o vyplacení peněz za roční odložení těchto kvót, protože v příštím roce je může stát opět rozdělit zemědělcům. My máme zájem na odkupu kvót, ale za prostředky Evropské komise," dodal Kozák. Výkup kvót neřeší situaci českých farmářů i kvůli tomu, že Češi nejsou schopni vyčerpat ani současné kvóty a v současnosti jim k jejich vyčerpání chybí zhruba 4,5 procenta.

Růst kvót do roku 2015

Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Nyní se však každým rokem kvóty zvyšují až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny. Zemědělci však v současnosti nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení. Členské státy tento krok dlouho odmítaly, ale Evropská komise nakonec našla řešení, které sice není snížením kvót, ale mohlo by trh částečně zbavit přebytečného mléka.

To však není jediné opatření, které Evropská komise navrhuje a ministři o něm dnes budou hlasovat. Brusel chce členské státy požádat o rozšíření svých pravomocí. Zatímco dosud museli všechny "záchranná" opatření, jako například prodloužení intervenčních nákupů či podpor soukromého skladování, schvalovat ministři zemědělství, příští by mělo stačit jen rozhodnutí EK. Celý proces rozhodování by se tak výrazně zrychlil. Odpadly by totiž zdlouhavé politické debaty, které často nekončí žádným výsledkem.

Ministři již poněkolikáté jednají pod tlakem demonstrace farmářů. V současnosti v bezprostřední blízkosti místa zasedání protestuje zhruba pětistovka zemědělců. Jeden z policejních mluvčí však novinářům řekl, že na cestě do Lucemburku je zhruba dalších 500 traktorů a demonstrace by se mohlo zúčastnit až 4500 farmářů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru