Technici musí ještě pokračovat s vyvažováním turbíny, u jejíchž dvou nízkotlakých rotorů byla během odstávky vyměněna část lopatek. Kdy začne první blok opětovně dodávat do sítě elektřinu, se rozhodne v pondělí, řekl v neděli mluvčí Skupiny ČEZ Marek Sviták.

Stejná úprava na turbíně byla letos úspěšně provedena na druhém jaderném bloku, který od července jede na stoprocentní výkon.

"O víkendu byly provedeny dvě vyvažovací jízdy turbostrojí, nejsme zatím spokojeni s vyvážením turbogenerátoru, proto budou práce pokračovat. Dnešní termín připojení bloku byl zrušen. Další harmonogram prací bude stanoven v pondělí," vysvětlil Sviták.

První blok byl podle plánu odstaven z provozu 31. července, především kvůli výměně části jaderného paliva. Energetici vyměnili 31 ze 163 palivových souborů. Podle harmonogramu se uskutečnilo přes 7000 činností, včetně pravidelných revizí a kontrol. Kromě 400 pracovníků elektrárny se na nich podílelo i dalších 600 lidí z 50 dodavatelských firem.

Odstávka prvního bloku plánována na 71 dnů se kvůli zpětné montáži turbíny v nejaderné části elektrárny už prodloužila o více než týden. Experti při zkouškách sledují její vibrace, které musejí splňovat přísné limity. Až se podaří turbogenerátor připojit k síti, bude výkon reaktoru postupně zvýšen na 80 procent a teprve po dalších energetických testech najede na 100 procent.

"Pokud nenastanou do konce roku žádné větší problémy, plán se podaří splnit a Temelín dodá do sítě 13,4 terawatthodiny elektrické energie, což je o 1,3 TWh více než loni. Aktuálně plán plníme, protože dobrým provozem v prvním pololetí se nám podařilo vytvořit dostatečnou rezervu," uvedl Sviták.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru