Přes milion lidí v sobotu v Madridu demonstrovalo proti záměru socialistické vlády liberalizovat potraty. "Každý život má svou cenu," stálo na hlavním transparentu průvodu, ke kterému vyzvaly desítky konzervativních sdružení za podpory opoziční pravice a katolické církve, uvedla agentura AFP.

Pořadatelé protestu hovoří po ukončení akce až o dvou milionech účastníků, zatímco úřady spravující oblast Madridu odhadly účast na asi 1,2 milionu lidí. AFP k tomu poznamenala, že místní úřady řídí konzervativci. První zprávy po zahájení pochodu hovořily jen o desetitisících demonstrantů.

Mezi demonstranty bylo podle očitých svědků vidět i staré lidi, rodiny s dětmi a kočárky, jeptišky. Někteří lidé měli na sobě červené tričko jako symbol síly a oslavy života. Nad hlavami jim vlály červené vlajky s nápisem "Právo na život". Na některých transparentech byly přilepeny snímky miminek z vyšetření žen ultrazvukem a fotografie těhotných žen.
Návrh vládního zákona chce reformovat zákon z roku 1985, který povoloval umělé potraty jen za určitých podmínek. Nově by měly mít ženy právo se zcela svobodně rozhodnout k umělému potratu do 14 týdnů od otěhotnění. Největší kritice čelí text reformy, podle kterého by nezletilé dívky mohly od 16 let zvolit potrat bez informování rodičů.

Většina Španělů je podle průzkumů proti této úpravě pro nezletilé dívky. Ohledně celé reformy je počet jejích odpůrců a příznivců zhruba vyrovnaný.

Češky mají právo na umělé přerušení těhotenství ještě z dob Československa. Počet takových dobrovolných potratů se v Česku v posledních 20 letech přitom výrazně snížil. Zásadní vliv na to měla podle odborníků dostupnost antikoncepce.
Související