Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí navrhne vládě zrušení a likvidaci státního podniku Brněnské papírny, který patří mezi přední tuzemské výrobce papíru, kartonu a lepenek a zaměstnává zhruba 160 lidí. Návrh MPO zdůvodnilo špatnou ekonomickou situací Brněnských papíren, kterou umocnila hospodářská krize. Nad státním podnikem se prý kvůli tomu vznáší hrozba insolvenčního řízení.

Mluvčí MPO Tomáš Bartovský řekl, že pokud vláda návrh MPO schválí, tak by likvidace Brněnských papíren měla být zahájena na začátku příštího roku. Zaměstnanci Brněnských papíren by pak přišli o práci, mohou ale podle Bartovského počítat s nadstandardním odstupným, na které bude vyčleněno 13 milionů korun.

Nemožnost privatizace 

Brněnské papírny podle MPO nemohly být zcela privatizovány, protože jejich majetek je zatížen vleklými restitučními spory. Brněnské papírny proto mají zastaralé papírenské stroje a jejich vedení nemohlo připravit koncepci rozvoje státního podniku, jehož produkce klesá. "Za stávající ekonomické krize a nedostatku zakázek je velmi složité v těchto podmínkách udržet výrobu a nepokračovat v dalším propadu," uvedl Bartovský.

MPO proto vládě navrhuje, aby státní podnik Brněnské papírny přešel do režimu likvidace. MPO by díky tomu podle Bartovského mohlo mít pod kontrolou ukončení jeho činnosti, což by prý garantovalo výplatu odstupného zaměstnancům Brněnských papíren i řešení restitucí. "Naopak vstupem do insolvenčního řízení by zakladatel ztratil jakýkoliv vliv na řešení problémů," upozornil Bartovský.

Tržby Brněnských papíren loni podle údajů z výroční zprávy meziročně klesly o 50 milionů korun na 221 milionů korun. Státní podnik zároveň prohloubil ztrátu z 1,8 milionu korun v roce 2007 na 28,4 milionu korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru