Nejvíce pojistných událostí vzniklo při nehodách vozidel, část ale také na domech. Nejvíce postižené regiony jsou na severu Čech a Moravy. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

České pojišťovně do pátečního dopoledne nahlásili lidé více než 1000 škod, jež mají souvislost s nečekanou sněhovou nadílkou, silným větrem a dalšími důsledky nepříznivého počasí. Podle předběžných údajů jde o škody za několik desítek milionů Kč. V porovnání s jinými roky jde o značný nárůst, řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ SLEDUJEME ON-LINE - ZDE

V nekalamitních dnech se motoristé obyčejně obracejí na ČP se všemi "autařskými případy“ zhruba 600krát denně. "Kolonku 'tíha sněhu' v reportech ČP v říjnu už naši likvidátoři nevyplňovali dlouhá léta," dodal Bálek.

Kooperativa eviduje několik stovek škod v řádu milionů Kč, uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích. Pojistných událostí je podle něj nejvíce u vozidel, ale dost jich je i na rekreačních objektech, a to především na Liberecku a Jablonecku. "Bohužel spoustu motoristů zastihla zima nepřipravených, část škod je následkem nepřezutí letních pneumatik," podotkl.

UNIQA hlásí mírný nárůst počtu škod přibližně o 10 až 15 procent. Zejména jde podle mluvčí Evy Svobodové o dopravní nehody z důvodu hůře sjízdných silnic, dále škody pádem větví nebo stromů na automobily nebo ploty a stavební objekty. "Máme i více hlášení úrazu z důvodu uklouznutí a několik případů zatečení vody do domu," poznamenala. Hlášení se daří přijímat v normálním režimu, zákaznické centrum prý zatím není přetíženo.

Doposud hlášené pojistné události jsou spojené zejména s poškozením vozidel vlivem smyku na sněhu, upozornil mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda. Aktuální počet hlášených událostí by podle něj nebyl výjimečný, pokud by šlo o prosinec či leden. V říjnu jsou však podobné události velmi neobvyklé, poznamenal.

V obdobných situacích klienti vždy nejprve odstraňují následky škod a teprve v následujících dnech kontaktují pojišťovny s hlášeními pojistných událostí. "Z tohoto důvodu předpokládáme, že hlášení majetkových škod z nečekané sněhové nadílky budeme od klientů registrovat po uplynutí tohoto víkendu," řekla mluvčí Allianz Pavla Paseková.

ČP eviduje nejvíce dopravních nehod, a to přes 800. Nejčastěji kontaktovali operátory v klientském servisu ČP ze severních okresů Čech i Moravy, tedy z Liberecka, Jablonecka, Orlickoústecka, Rychnovska, Frýdecko-Místecka. Zasaženy byly také stavby a domácnosti klientů ČP. Domy nejčastěji ohrožovala vichřice - v 55 případech, čtyři desítky událostí má na svědomí tíha nebo sesuv sněhu, příčinou 22 škod jsou pak pády stromů, stožárů a dalších předmětů, informoval Bálek.

Předčasný příchod zimy se silným sněžením a větrem už třetí den komplikuje život především lidem v severních a severovýchodních částech Česka, situace se na mnohých místech dále zhoršuje. Kvůli sněhu a padajícím stromům museli energetici vyhlásit kalamitu už v jedenácti okresech, železničáři uzavřeli 16 tratí, nesjízdná zůstává i řada silnic.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru