Bilance zahraničního obchodu Evropské unie skončila v srpnu s deficitem 12,1 miliardy eur (asi 311,7 miliardy Kč). V eurozóně pasivní saldo obchodu činilo čtyři miliardy eur. Meziročně se bilance obchodu v EU i eurozóně výrazně zlepšila, v červenci však byl obchod v přebytku. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V červenci přebytek zahraničního obchodu 16 zemí platících eurem činil 12,3 miliardy eur a členů EU 0,6 miliardy eur. Naopak v srpnu 2008 vykázala bilance zahraničního obchodu eurozóny deficit 11,3 miliardy eur a EU 28,7 miliardy eur.

Vývoz z EU se proti červenci snížil o 4,2 procenta, dovoz klesl o 1,4 procenta. Hodnota zboží a služeb vyvezených z eurozóny klesla o 5,8 procenta, dovoz se snížil o 1,3 procenta.

Obchod s velkými partnery klesá

Statistický úřad dodal, že deficit obchodu s energiemi v EU za leden až červenec stoupl. Přebytek obchodu se strojírenským zbožím a automobily pak klesl, avšak zvýšil se přebytek bilance obchodu s chemikáliemi.

Za leden až červenec se snížil tok zboží se všemi velkými obchodními partnery. Vývoz do Ruska se propadl meziročně o 40 procent, do Turecka o 30 procent a do Jižní Koreje o 24 procent. Vývoz do USA se snížil o pětinu. Dovoz z Ruska byl pak nižší o 44 procenta a z Norska o 31 procent. Dovoz z Japonska klesl o 29 procent.

Z jednotlivých členských zemí mělo nejvyšší obchodní přebytek za sedm měsíců roku Německo, 73,4 miliardy eur. Následovalo Irsko a Nizozemsko. Naopak největší schodek, v přepočtu 54,4 miliardy eur, zaznamenala Británie. Vysoký byl schodek také ve Francii, Španělsku, Řecku a Portugalsku. Přebytek obchodu České republiky se mírně snížil na 3,1 miliardy eur, naopak Slovensko prohloubilo schodek na 900 milionů eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru