Bilance zahraničního obchodu Evropské unie skončila v srpnu s deficitem 12,1 miliardy eur (asi 311,7 miliardy Kč). V eurozóně pasivní saldo obchodu činilo čtyři miliardy eur. Meziročně se bilance obchodu v EU i eurozóně výrazně zlepšila, v červenci však byl obchod v přebytku. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V červenci přebytek zahraničního obchodu 16 zemí platících eurem činil 12,3 miliardy eur a členů EU 0,6 miliardy eur. Naopak v srpnu 2008 vykázala bilance zahraničního obchodu eurozóny deficit 11,3 miliardy eur a EU 28,7 miliardy eur.

Vývoz z EU se proti červenci snížil o 4,2 procenta, dovoz klesl o 1,4 procenta. Hodnota zboží a služeb vyvezených z eurozóny klesla o 5,8 procenta, dovoz se snížil o 1,3 procenta.

Obchod s velkými partnery klesá

Statistický úřad dodal, že deficit obchodu s energiemi v EU za leden až červenec stoupl. Přebytek obchodu se strojírenským zbožím a automobily pak klesl, avšak zvýšil se přebytek bilance obchodu s chemikáliemi.

Za leden až červenec se snížil tok zboží se všemi velkými obchodními partnery. Vývoz do Ruska se propadl meziročně o 40 procent, do Turecka o 30 procent a do Jižní Koreje o 24 procent. Vývoz do USA se snížil o pětinu. Dovoz z Ruska byl pak nižší o 44 procenta a z Norska o 31 procent. Dovoz z Japonska klesl o 29 procent.

Z jednotlivých členských zemí mělo nejvyšší obchodní přebytek za sedm měsíců roku Německo, 73,4 miliardy eur. Následovalo Irsko a Nizozemsko. Naopak největší schodek, v přepočtu 54,4 miliardy eur, zaznamenala Británie. Vysoký byl schodek také ve Francii, Španělsku, Řecku a Portugalsku. Přebytek obchodu České republiky se mírně snížil na 3,1 miliardy eur, naopak Slovensko prohloubilo schodek na 900 milionů eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru